Utrikes #17/2023

Strejkrättsforskaren: “En trend vi ser i Europa”

Katarzyna Rakowska är facklig organisatör i det syndikalistiska polska facket IP och forskare på Warszawas universitet. Foto: Alberto Pezzali/AP/TT, Sören Andersson

Strejkvågen fortgår i Europa och i flera länder väntas nya protester i spåren av inflationen. Samtidigt har allt fler regeringar inskränkt strejkrätten de senaste åren. Vad innebär den här utvecklingen för facken? Arbetaren har talat med organisatören och strejkforskaren Katarzyna Rakowska.

Runt om i Europa pågår just nu strejker för bättre arbetsvillkor, rättvis inflationspolitik och bibehållen pensionsålder. Strejker har de senaste månaderna genomförts i flera europeiska länder, däribland Frankrike, Nederländerna, Spanien, Belgien, Finland och Grekland. 

Även i Storbritannien har arbetare sedan flera månader strejkat för bättre villkor och löner. I tisdags diskuterades ett nytt förslag om att inskränka strejkrätten i brittiska överhuset. Ett lagförslag Arbetaren tidigare rapporterat om. 

Publicerad Uppdaterad

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
[email protected]

Följ oss på MastodonFölj oss via rss

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
[email protected]

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Se kriminella möta blockader

 

Fyll i din mejladress så skickar vi länk till videoreportaget 👇

Klicka här för att stänga