Om Arbetaren

Arbetaren är en nyhetstidning som getts ut oavbrutet sedan 1922. Tidningen ges ut av Arbetaren Tidnings AB, som ägs av fackföreningen SAC Syndikalisterna.

Tidningen har genom åren uppmärksammats inte minst för sina många profilerade skribenter: Elise Ottesen-Jensen, Moa Martinson, Stig Dagerman, Vilhelm Moberg, Birgitta Stenberg, Harry Järv, Tage Danielsson och Hasse Alfredson är några av sin tids inflytelserika namn som hade en plattform i tidningen. Tidningens historia kan ni läsa mer om här.


Ansvarig utgivare: Annie Hellquist
annie.hellquist@arbetaren.se
Kontakt

Redaktionen
Arbetaren, Box 6507, 113 83 Stockholm
redaktionen@arbetaren.se
08-522 456 70

Ledarredaktionen
ledare@arbetaren.se
08-522 456 66

Prenumerationsavdelningen
prenumeration@arbetaren.se
08-522 456 80 (tel.tid måndagar kl 10-13; övriga dagar kan du lämna meddelande.)

Annonsering
annonser@arbetaren.se


Kontaktuppgifter till enskilda medarbetare

Annie Hellquist
Tf chefredaktör
annie.hellquist@arbetaren.se
08-522 456 66

Julia Lindblom
Reporter och redaktör
julia.lindblom@arbetaren.se
08-522 456 62

Johan Apel Röstlund
Reporter
johan.apel.rostlund@arbetaren.se
08-522 456 67

Vendela Engström (vik)
Reporter och redaktör
vendela.engstrom@arbetaren.se

Axel Green
Reporter
axel.green@arbetaren.se
08-522 456 73

Josephine Askegård
Kulturreporter
josephine.askegard@arbetaren.se
08-522 456 63


Marknadsföring, administration:

Mika Kastner Johnson
Marknadsföring
mika.johnson@arbetaren.se

Tommy Sundvall (vik)
Prenumeration
prenumerationen@arbetaren.se

Anders Sandström
Ekonomiansvarig
anders.sandstrom@arbetaren.se

Martina Engman (vik)
Personalansvarig
martina.engman@arbetaren.se

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
redaktionen@arbetaren.se

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
prenumeration@arbetaren.se

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Arbetarens jubileumspodd gigekonomi

Lyssna på vår podd om gigekonomi

Registrera dig på nyhetsbrevet så skickar vi avsnittet till dig

Klicka här för att stänga