Organisationerna Freemuse, Artists at Risk Connection, PEN America och International Coalition for Filmmakers at Risk uppmanar tillsammans i ett upprop världen att uppmärksamma den akuta situation för yttrandefrihet och kulturskapande i Myanmar, till följd av militärkuppen den 1 februari.
Systematisk repression gentemot användande av rörelsefrihet, yttranderihet, föreningstillhörighet och rätten att använda sig av sociala media har ökat starkt i Myanmar sedan militärkuppen den 1 februari. Dessa begränsningar har också haft stort påverkan för artister och andra kulturskapande, skriver Freemuse, Artists at Risk Conection, PEN America och International Coalition for Filmmakers, som står bakom ett upprop för kulturarbetare i Myanmar.
Sedan kuppen har minst 25 tillfällen av övervåld drabbat konstnärer i Myanmar, skriver man. Författarna, Than Myint Aung, Maung Thar Cho och Htin Lin Oo, filmaren Min Htin Ko Ko Gyi och skådespelaren Lu Min arresterades i februari. Som uppropet påpekar kan straffet på upp till två år för deras aktiviteter också syfta till att verka ”nedkylande” för andra kulturarbetare i landet.