De rika länderna måste se till att åtgärderna för att bemöta pandemins effekter i mycket högre grad inriktas mot världens mest sårbara barn och ungdomar. Det kräver företrädare för ett stort antal ungdomsrörelser.
Förra veckan hölls ett virtuellt möte där över hundra representanter för ungdomsrörelser och studentföreningar från olika delar av världen krävde mer rättvisa krisåtgärder. Detta inför det toppmöte som G20-länderna höll i helgen.
Ungdomsmötet hade organiserats av barnrättsaktivisten och fredspristagaren Kailash Satyarthi, som menar att världens ledare i betydligt högre grad måste fokusera på barns och ungas behov under den rådande krisen.
Du läser en låst artikel!
Detta är en låst artikel. För att få tillgång till allt material på Arbetaren kan du stödja oss genom att bli prenumerant.