Platssituationen beskrivs som akut. Från och med i veckan hålls endast fyra av 40 möjliga dygnet runt-platser på neurologkliniken öppna på Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge. Enligt de läkare som i ett brev till ledningen protesterat beror den situationen på missnöje med både dåliga arbetsförhållanden och för låga löner.
Det är ju kris eller krisernas kris hela tiden. Vi har aldrig alla platser öppna.
Anneli Kask Löfstedt, läkarnas klinikombud på Karolinska
Den stora bristen på sjuksköterskor som vill jobba på arbetsplatsen har, enligt läkarna, helt enkelt lett till att det som för bara tre år sedan var 60 öppna platser på neuroavdelningen i dag har minskat till fyra. ”Situationen är urakut”, skriver läkarna i brevet som bland annat är riktat till sjukhusdirektören Melvin Svensson.
– Det känns inte bra. Det här innebär bland annat att primärvården får en allt större belastning, säger Anneli Kask Löfstedt, läkarnas klinikombud på sjukhuset, till Arbetaren.
Hon berättar att platsbristen blivit allt mer extrem de senaste två, tre åren och beskriver situationen som en dominoeffekt för hela vården.
– Det är ju kris eller krisernas kris hela tiden. Vi har aldrig alla platser öppna.
Därför efterlyser läkargruppen på sjukhuset nu ett åtgärdspaket med bland annat högre löner för sjuksköterskor så att fler väljer att söka sig till avdelningen, något som de då tror skulle leda till fler öppna patientplatser på kliniken.
– Men det handlar inte bara om lön. Arbetsmiljö är ju också otroligt viktig. Man vill ju kunna vara nöjd med det man gör på jobbet, men i dag stressar många och känner att de inte hinner med att göra saker bra, säger Anneli Kask Löfstedt som är en av de som skrivit under brevet.
Läkarna efterlyser också bättre arbetsvillkor. I dag tvingas många till extrapass på grund av den pressade situationen med bland annat överbeläggningar. Många sjuksköterskor har enligt Dagens Nyheter valt att sluta på avdelningen och i en intervju med tidningen säger Karolinskas HR-chef Anna-Karin Samuelson att det just nu sker en löneöversyn på enheten och att arbetsköparen påbörjat en analys om lönestrukturen på neurokliniken.
– Det kan hända att vi måste omfördela resurserna, säger Anna-Karin Samuelson till Dagens Nyheter.
Anneli Kask Löfstedt säger att cheferna lyssnat på klagomålen men att ingen i personalen än så länge vet vad som är tänkt att göras konkret.
– Vi har inte fått några detaljer men man hoppas ju naturligtvis. Men det är ju inte saker som går att åtgärda direkt, det krävs anställningar med mera. För vår del handlar det mest om att släcka bränder just nu.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla låsta artiklar på arbetaren.se.
✓ Digitala nyheter varje vardag
Efter första månaden övergår prenumerationen till ordinarie pris, 59 kr/mån.
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill


