Det nya transportavtalet är klart. Med en löneökning på 6,5 procent under de kommande tre åren och nya regeler kring hyvling av arbetstid kom facket och arbetsköparna Biltrafikens arbetsgivarförbund överens sent under tisdagskvällen.
Avtalet gäller 45 000 chaufförer och terminalarbetare som under de kommande tre åren får en löneökning precis enligt märket, på 6,5 procent. I den överenskommelse som fattades mellan Transportarbetarförbundet och arbetsköparorganisationen ingår dock att traktamentena ligger kvar på dagens nivå under de första två åren innan de höjs.
Däremot ska delade pass på lager och terminaler enbart kunna ske om de bägge parterna kommer överens lokalt. Det skriver tidningen Transportarbetaren.
– Man är aldrig fullständigt nöjd. Men det var tillräckligt bra för att vi skulle välja att skriva under. Med de givna reglerna kring märket så är det okej, säger Transports förbundskassör Tommy Wreeth i ett pressmeddelande.
Även Transportföretagens VD Mattias Dahl skriver i ett uttalande att han är nöjd med överenskommelsen.
Det treåriga avtalet kan sägas upp av båda parter senast den 30 september 2018.