Våldet från högerradikala grupper är på inget vis unikt för de östra delarna av Tyskland. Ökningen har skett runt om i landet under de senaste åren, men värst drabbade är de områden som tidigare tillhörde DDR.
Bara i år har 700 anmälda angrepp mot flyktingförläggningar i östra Tyskland kommit in till polisen. Enligt uppgifter, som det tyska inrikesministeriet presenterade tidigare i år, ökade våld med rasistiska motiv med hela 30 procent mellan 2014 och 2015.
Enligt parlamentsledamoten Petra Pau från det tyska Vänsterpartiet Die Linke, som länge begärt ut siffror kring våldsdåden i Tyskland, begås i snitt tre till fyra högerradikala våldsbrott om dagen i landet. En majoritet av dessa i delstaterna i det forna DDR. Något som lett till att den ekonomiska utvecklingen i östra Tyskland nu hotas, menar bland annat den socialdemokratiska politikern Iris Gleicke som haft i uppdrag att sammanställa en rapport om våldet för den tyska regeringen.
Iris Gleicke menar bland annat att östra Tysklands framtid står på spel eftersom det blivit ett viktigt fäste för främlingsfientlighet och högerextremism. Något som redan skrämt bort både besökare och företag från regionerna enligt den samlade turistnäringen i landet. Gleicke säger i en intervju med Sveriges Radio att hon tycker att reaktionen hos den breda tyska medelklassen är särskilt skrämmande där hon säger sig se stöd för våldsdåd och övergrepp eller där människor i många fall stillasittande låter detta fortsätta ske.
Det är mer än en varningsklocka om attackerna och våldet backas upp – eller tyst accepteras – av samhället i stort.
Iris Gleicke, socialdemokratisk politiker och författare till rapport om högerradikala våldsbrott
Nu efterlyser både hon och flera andra politiker ”beslutsamma åtgärder” från regeringens sida för att stoppa de kraftigt ökande attackerna mot människor med utländsk bakgrund.
– Jag är skakad. Det är mer än en varningsklocka om attackerna och våldet backas upp – eller tyst accepteras – av samhället i stort, säger Iris Gleicke till nyhetsbyrån AFP.
Enligt den Brysselbaserade nyhetstidningen Politico Europe har antalet våldsbrott mot utländska medborgare i Tyskland aldrig varit så stort som under 2015.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla låsta artiklar på arbetaren.se.
✓ Digitala nyheter varje vardag
Efter första månaden övergår prenumerationen till ordinarie pris, 59 kr/mån.
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill


