På onsdagskvällen var Ukrainas kravallpolis Berkut i färd med att återta tältlägren på Självständighetstorget i huvudstaden Kiev.
– Ifall de lyckas med detta väntar diktatur. Om de misslyckas så får vi tillbaka något slags liberal demokrati, med en aggressiv och mycket stark extremhöger. I ett läge där det bara finns två skitalternativ att välja mellan så är det fortfarande ett sämre alternativ att låta Janukovitj införa diktatur, säger Ivan Shmatko från studentfackföreningen Prjama Dia till Arbetaren.
Våldet mellan Berkut och oppositionella aktivister eskalerade efter att ultranationalister försökt storma några regeringsbyggnader och regeringspartiets kansli. Polisen svarade med en omfattande motoffensiv efter att ha legat lågt i tre veckor. På onsdagen rapporterades 25 döda, varav 10 poliser.
– Oppositionsledarna överskred gränsen när de uppmanade folk att ta till vapen. Och det är uppenbart i strid med lagen, sade Viktor Janukovitj i sitt tal till nationen på tisdagsmorgonen då Berkut gick till attack mot oppositionen runt Självständighetstorget, efter tre veckors frånvaro.
På tisdagen träffade Janukovitj oppositionsledarna Arsenij Jatsenjuk och Vitalij Klitjko. Den folkvalde presidenten vill dock inte utlysa nyval i förtid eller ändra på landets grundlag innan nästa val. Men oppositionspartiernas koalition nöjer sig inte med mindre.
– Inte ett steg tillbaka!
Det fastslog Jatsenjuk, ställföreträdande för Julia Tymosjenko, på Självständighetstorgets scen redan härom veckan när han kom tillbaka till Kiev från ett möte med de högsta ledarna för EU och USA på Munich Security Conference.
Vid sitt framträdande på onsdagen krävde Janukovitj att Jatsenjuk och Klitjko tar avstånd ifrån ”radikalerna” inom oppositionen och åsyftar Svoboda. Ifall detta avståndstagande inte sker ”kan de räkna med att bli behandlade på samma sätt”.
USA:s ambassadör Geoffrey Payatt uttalade sig på onsdagen om att Janukovitj är ensamt ansvarig för att våldet har eskalerat. Den linjen stöds bland annat av den polske premiärministern Donald Tusk och Sveriges utrikesminister Carl Bildt. Bildt har i ett uttalande i Svt sagt att ”ansvaret för våldet ligger entydigt på Janukovitj”. Han förväntar sig nu en ”stark och enad svensk reaktion” från riksdagen. Stödet till oppositionen är alltjämt odelat.
Den tyska förbundskanslern Angela Merkel undviker i högre grad att associeras med den pro-nazistiska delen av oppositionen genom att tydligt favorisera Vitalij Klitjko i sitt ukrainska engagemang. Hon krävde på onsdagen en ”ömsesidig lösning av konflikten”.
Enligt den ukrainska säkerhetstjänstens vice-chef, Volodymyr Porodko, har nu vapen och ammunition stulits från deras avdelning i staden Ivano-Frankivsk, där Svoboda har mycket större stöd än Janukovitj. I Lvov – Svobodas starkaste fäste – har polisstationer tagits över av oppositionen under onsdagen, rapporterar regeringskritiska Kyiv Post.
På onsdagskvällen tillkännagav säkerhetstjänstens chef Oleksandr Jakymenko en landsomfattande operation mot vad som kallas ”terrorister”. Samtidigt kom uppgifter på brittiska BBC om att Janukovitj sparkat landets arméchef.
Under torsdagen fortsatte de blodiga striderna och enligt den ukrainska tidningen Kiev Post har minst 37 personer dödats under dagen.


