Efter att ha stött på motdemonstrationer som förhindrat Sverigedemokraternas möten på offentlig plats, höll partiet möte i Malmö stadshus på måndagen.
Sverigedemokraterna, Sd, har under hösten försökt hålla torgmöten i centrala Malmö vid två tillfällen, men mötts av slagord och äggkastning. I måndags kväll valde partiet att i stället hålla ett offentligt möte inne i Malmö stadshus. Något som möjliggjordes på grund av att Sd har ett kommunalråd i Malmö vilket är att likställa med att vara anställd i kommunen.
Ett femtiotal motdemonstranter samlades utanför det av polisen väl bevakade stadshuset och ett tjugotal av dem tågade in till åhörarsalen när mötet började. Sd:s malmöavdelning hade mobiliserat flera av partiets toppnamn. Partiledare Jimmie Åkesson, kommunalråd Sten Andersson, politiska sekreteraren Mattias Karlsson och ungdomsförbundets ordförande Erik Almqvist höll varsitt anförande.
Arrangörerna hade utlyst frågestund efter anförandena. När en av motdemonstranterna under Erik Almqvists anförande upprepade gånger frågade efter partiets definition av invandrare så ingrep polisen och slängde ut honom. Motdemonstranterna lämnade då gemensamt lokalen medan sverigedemokrater applåderade och fällde spydiga kommentarer.
På lördag kommer Sverigedemokraterna återigen att försöka hålla torgmöte i Malmö.