De sju aktivister som greps i fredags av Skånepolisen under en fredlig aktion för att uppmärksamma flygets klimatpåverkan vid Sturups flygplats i Malmö släpptes först på söndagskvällen. Aktivisterna, som försökte ta sig ut på flygets startbana utklädda till isbjörnar, är förvånade över polisens agerande.
– Det är helt orimligt att hållas tvångsisolerad i över två dygn som misstänkt för att ha försökt klättra över ett stängsel iförd isbjörnsdräkt, säger Johanna Erikson från Klimax Malmö.
Klimax budskap med aktionerna var entydigt: ”Vi måste lämna fossilsamhället bakom oss.”
Även vid Bromma flygplats i Stockholm använde aktivister djurdräkter när de intog flygplatsterminalen. Ett trettiotal aktivister deltog i den timslånga aktionen. Protesten riktades framför allt mot det nya avtal som kommer att undertecknas inom kort, vilket innebär att Bromma flygplats ges rätt att fortsätta sin verksamhet till 2038.
– Det är så fruktansvärt odemokratiskt och cyniskt att binda upp Stockholm till 30 år av massiv klimatförstörelse utan att medborgarna kommer att kunna säga stopp, säger Shora Esmailian från Klimax Stockholm.
I Uppsala valde aktivisterna från Klimax att under fredagen förvandla Forumtorget mitt i staden till en flygplats, genom att klä ut sig till flygplan, flygvärdinnor och flygplatspersonal. Avsikten var att skapa opinion mot företaget Uppsala Airs planer på en ny flygplats utanför staden.
– Vi vill uppmärksamma vad en ny flygplats medför i form av ökade koldioxidutsläpp och buller. Man borde fråga människorna i Bangladesh och på Grönland också innan man öppnar en ny flygplats, säger Mikael Malmaeus från Klimax Uppsala.
För att synliggöra rättviseaspekten av klimatfrågan gestaltade aktivisterna ett framtidsscenario om 50 år där alla resenärer som flyger till Bangladesh måste ha med sig egen snorkel – eftersom hela landet då kan ligga under vatten.
På Landvetters flygplats i Göteborg genomförde ett tiotal aktivister under fredagen en så kallad die-in – de lade sig ner och spelade döda. Med sig hade de banderoller med texterna: ”Lägg ner inrikesflyget” och ”Rika flyger – fattiga dör”. Aktivisterna kallade inrikesflyget på sträckorna Göteborg-Stockholm-Malmö för ”Dödens triangel”.
Flygresor står i dag för 10–20 procent av Sveriges koldioxidutsläpp och flyget är den snabbast växande källan till utsläpp av växthusgaser.

