Att kriminella gäng äger vårdcentraler och tingsrättslokaler riskerar att få allvarliga konsekvenser. Det briljanta upplägget var ju att hålla folk upprörda över hur de kan få äga samma sorts bilar och kläder som oss andra entreprenörer!
Vi entreprenörer har på senare år fått se oss förbisprungna av de kriminella gängen på samtliga plan. Målmedvetenhet, rekrytering, varumärkesbyggande, gigekonomi, nätverkande och förmågan att vandra över lik för att ta marknadsandelar, de har stulit samtliga av våra idéer utan att ens behöva studera på handelshögskolan!
Dessutom har de alltid haft som USP att deras medlemmar slipper skämma ut sig på Linkedin med falska inlägg om hur de ”brinner” för att få sina kunder att nå sin fulla potential, eller är ”såå peppade” inför att flyga till nästa konferens om grönt entreprenörskap.
Fri marknad i all ära, men när kreti och pleti börjar kulturellt appropriera vår entreprenöriella livsstil är det hög tid för den osynliga handen att kalla in sin evige följeslagare – statens järnnäve!
Risk att vår berättelse inte går att sälja
Vi är i dagarna en och annan skattepengsentreprenör som börjat svettas ordentligt sedan det framkommit att kriminella gäng äger svenska tingsrättslokaler. Stora resurser har investerats i en berättelse om hur vanliga människor måste göra stora uppoffringar för att kunna skydda sig emot kriminella gäng.
När samma gäng nu blir mer och mer svåra att särskilja ifrån oss lagliga entreprenörer i takt med att de också börjar ösa skattepengar ur skolor, vårdcentraler och tingsrättslokaler öppnar det upp för risken att vår berättelse inte längre ska gå att sälja.
I förlängningen riskerar det att skapa frihetsfientliga frågeställningar såsom ”Är det ens lagligt?” eller ”Varför måste farmor skotta snö gratis åt kinesiska staten varje morgon för att pendeltåget ska kunna köra mamma till sitt jobb som obehörig timanställd lärare på Guldkalvens skola Holding AB (c/o Caymanöarna)?”.
Katten är ur säcken
Vissa var okej med att till och med diktaturer och skurkstater ägde vår infrastruktur, men risken finns att de drar gränsen vid skurkar från förorten och då är tärningen kastad! Det briljanta upplägget var ju hela tiden att hålla folk upprörda över hur gäng kan få äga samma sorts bilar och kläder som oss andra entreprenörer, inte över att dom kan få äga samma skolor, vårdcentraler och tingsrättslokaler!
Nåväl. Katten är ur säcken. Folk är upprörda över vilka som äger allt vi trodde vi ägde gemensamt, och vi kan nu bara hålla tummarna för att ingen får reda på att friskolorna äger hela regeringen.
