"Behovet av ekonomiskt stöd för att kunna fortsätta med vårt opinionsarbete är således akut." Det skriver Palestinagrupperna i en debattartikel med anledning av att regeringen skärt ned på biståndet och nästintill avvecklat Informations- och kommunikationsbidraget.
Det blåser hårda vindar nu. Två omvälvande val har skett under hösten, i Israel och i Sverige. I Israel valdes den mest nationalistiska och bosättarvänliga regeringen någonsin och i Sverige den troligen mest Israelvänliga.
Trots detta ser vi ett starkt stöd för Palestina runt om i världen, inte minst under VM i herrfotboll. Betydligt dystrare är det i Palestina där det dödliga våldet mot palestinierna ökar, minst 55 dödade på Västbanken och Östra Jerusalem hittills under årets första två månader.