Inrikes #41/2022

Avskedades för två frallor och ett misstag i kassan

Kassörska tar betalt och domarklubba på lagbok
Den avskedade kvinnan menar att en överordnad kollega uppmanade henne att inte slå in några varor när dennes son handlade i butiken. Foto: Fredrik Sandberg, Johan Nilsson/TT

Coop avskedade en kvinna, som varit anställd 16 år i butiken, för att inte ha tagit betalt för två frallor och fyra utgångna paket grädde. Men kvinnan har en annan version och nu har hon fått upprättelse.

Efter 16 år utan anmärkningar avskedades kvinnan från sitt jobb på Coop. Anledningen var fyra utgångna gräddförpackningar som inte slogs in i kassan vid ett tillfälle. Vid ett annat tillfälle var det två frallor som, enligt vad butiksledningen kunde se på övervakningsvideon, inte heller slogs in. Men kvinnan hade en annan version. Malmö tingsrätt dömer nu Coop att betala kvinnan över en halv miljon, skriver tidningen Arbetet.

”Hon förefaller ha varit duktig och omtyckt”, konstaterar rätten i domen som citeras av tidningen. 

Publicerad Uppdaterad

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
[email protected]

Följ oss på MastodonFölj oss via rss

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
[email protected]

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Se kriminella möta blockader

 

Fyll i din mejladress så skickar vi länk till videoreportaget 👇

Klicka här för att stänga