Den man som skadades vid en arbetsplatsolycka på en golfbana i Skåne i förra veckan har avlidit.
Olyckan, som Arbetaren rapporterade om, inträffade i förra onsdagen. Mannen, som var i 30-årsåldern, arbetade med att klippa gräset på Barsebäcks golfbana i sydvästra Skåne när gräsklipparen välte och föll ned i en damm. Mannen fick gräsklippare över sig och lyckades därför inte ta sig upp ur vattnet. När räddningstjänsten lyckades få upp honom fördes han akut till sjukhus med livshotande skador. Två dagar senare, i fredags, avled mannen på sjukhuset.
Dödsolyckan var den andra med gräsklippare på mindre än ett år. I oktober förra året inträffade en liknande olycka på ett säteri utanför Enköping.
Polisen utreder händelsen som arbetsplatsolycka och vålande till annans död och har bland annat tagit gräsklippare i beslag.
De senaste veckorna har flera allvarliga arbetsplatsolyckor ägt i Sverige. Förra året omkom minst 55 personer på sina jobb runt om i landet.