Det blir inga nya licenser till appföretag inom taxi i New York under ett års tid. Det klubbade stadsfullmäktige i veckan. Då togs även ett steg mot minimilöner för chaufförerna. Det lokala taxifacket är mycket nöjda med besluten.
New Yorks stadsfullmäktige beslutade i onsdags att inga nya licenser till app-baserade taxifordon kommer att utfärdas under ett års tid. Beslutet ger även staden rätt att bestämma en minimilön för app-förarna. Det skriver Arbetet Global.
– Över 100 000 arbetare och deras familjer kommer omedelbart att gynnas av den här lagstiftningen, säger New Yorks borgmästare Bill de Blasio, rapporterar The New York Times.
Enligt BBC finns det 80 000 bilar knutna till Uber i New York och 13 500 av de klassiska gula taxibilarna.
Appföretagen har ansträngt sig för att stoppa beslutet, bland annat med annonser.
– Stadens tolvmånaderspaus för nya fordon hotar en av få pålitliga transportmöjligheter och kommer inte göra någonting för att fixa tunnelbanan eller minska trängseln i trafiken, säger Ubers talesperson Josh Gold i ett uttalande.
Det lokala taxifacket kallar beslutet en ”historisk seger”.