På fredag är det 13 år sedan syndikalisten Björn Söderberg mördades av nazister utanför sitt hem i Sätra, Stockholm. Traditionsenligt delar SAC Syndikalisterna då ut Civilkuragepriset till hans minne.
Årets civilkuragepris går till Warrent Lorena Estrada Lara från Västerorts LS av SAC. Hon tilldelas priset för att ha avslöjat hur arbetare på maffiastyrda bemanningsföretag inom hotell- och restaurangbranschen i Stockholm behandlats av sina arbetsköpare.
I samband med manifestationen till Björn Söderbergs minne kommer det bland annat att hållas tal och bjudas på underhållning.
– Priset är viktigt. Dels för att minnas Björn Söderberg, men också för att uppmuntra och peppa andra att våga visa civilkurage på sin arbetsplats. I år har vi en pristagare som inte bara hjälpt sig själv utan även många andra, trots riskerna det kan medföra, säger Peter Forsberg från SAC:s arbetsutskott, som varje år delar ut priset.
Årets pristagare Warrent Lorena Estrada Lara sade i en intervju med Arbetaren förra veckan (40/2012) att priset betyder mycket för henne, och att hon genom det förlorar rädslan för maffian och törs fortsätta kampen för arbetsvillkoren inom bemanningsbranschen.
Civilkuragepriset delas ut klockan 18 vid monumentet La Mano på Södermalm i Stockholm, men kommer även att uppmärksammas på flera andra orter runt om i Sverige.