– Före revolutionen rådde ett väldigt stabilt, monotont politiskt klimat. Nu sker saker och ting väldigt fort, säger Khaled Ali.
Trots att det var gatans uppror som störtade den gamla regimen i Egypten saknar de flesta presidentkandidaterna egen anknytning till de omvälvande händelserna – antingen var de mer eller mindre lojala mot den gamla regimen, eller så har de bidat sin tid i stillhet. Khaled Ali, å sin sida, har ofta lett talkörer och protestmarscher, och dagarna före Mubaraks fall stormade diktatorns säkerhetsstyrkor till och med Khaled Alis juridiska center, med anklagelser om att där föregick olaglig revolutionär verksamhet.
– Min första uppgift som president skulle bli att skapa ett nytt rättssystem där domarna kan verka oberoende av den politiska makten. Vi behöver ett system baserat på institutioner, inte personer. Och vi behöver stifta nya lagar och regler som kan hjälpa oss att driva igenom social rättvisa.
Det märks på Khaled Alis uttryckssätt att han som advokat kommer från ett annat håll än traditionella egyptiska vänsterprofiler. Aktivismen har stor plats i hans resonemang – han talar om vikten av att människor intar gatorna igen för att inte trycket från revolutionen ska gå förlorat – och samtidigt framhåller han juridiska reformer som det första politiska steget när det gäller en rad frågor.
Det ekonomiska perspektivet, med krav på satsningar på den offentliga sektorn och brytande av affärsoligarkernas makt, finns där, men inte i form av något utvecklat socialistiskt program.
Khaled Alis vilja att ta strid mot vad han uppfattar som systematiska rättsliga orättvisor har lett honom till för en presidentkandidat okonventionella handlingar. Den 11 april gick han in som juridiskt ombud för den diskade islamistiske presidentkandidaten Hazem Salah Abu Ismail och fick förvaltningsdomstolen i Kairo att döma till förmån för att den konservative presidentkandidaten åter skulle tillåtas ställa upp i valet (som vi rapporterat om i tidigare nummer av Arbetaren blev Abu Ismail därefter diskad på nytt, vilket lett till omfattande protester på Egyptens gator). Efter sin advokatutryckning gick Khaled Ali tillbaka till sitt eget kampanjande.
– Korruptionen är fortfarande ett av det här landets allra största problem, säger Khaled Ali.
– De politiska besluten ligger i affärsmännens händer, och vi har inte sett några antydningar till förändring av detta under det senaste årets militärstyre. De gamla korrupta nätverken är intakta.
Khaled Ali har valt att stå som oberoende kandidat, utan kopplingar till något specifikt politiskt parti. Men företrädare för vänsterpartierna Socialistiska folkalliansen och De socialistiska krafternas koalition, båda bildade efter revolutionen förra året, har talat om att rösta på honom.
– Jag vill använda mitt kampanjande som en plattform för att sätta den sociala rättvisan och de fattigas rättigheter i fokus, säger Khaled Ali.


