I två år har Toivo Jokkala vikarierat som chefredaktör, men när tjänsten som fast chefredaktör utlystes ville styrelsen för Djurens Rätt ge tjänsten till någon annan. Ett brott om Lagen om anställningsskydd, Las, som efter tolv månaders vikariat ger förtursrätt vid nyanställning, hävdar Toivo Jokkalas fackförening, Stockholms LS.
– De hävdar att de gör om tjänsten och sätter en högskoleutbildning på JMK som krav för att vara aktuell för tjänsten. Vi hävdar att han uppfyller kraven, hans vikariat på två år är att betrakta som motsvarande högskoleutbildning, säger Anders Knutsson, som är Toivo Jokkalas förhandlare på Stockholms LS.
Stockholms LS anser att det i praktiken är samma tjänst som Toivo Jokkala vikarierat på som Djurens Rätt nu vill utlysa. Men även om tjänsten är en annan har en ”inlasad” person förtur om han/hon har rätt kvalifikationer.
I fredags lämnade Stockholms LS in en framställan om tvisteförhandling vilket krävs för att kunna gå vidare med fallet till Arbetsdomstolen.
Toivo Jokkala tror att konflikten åtminstone delvis beror på olika syn på tidningens självständighet gentemot ägaren. I somras publicerade tidningen en artikel där den avgående chefredaktören sagt att det förekommit konflikter inom organisationen.
– Jag fick i efterhand höra av en chef att det var olämpligt att ta in artiklar där man pratar om det, säger Toivo Jokkala.
Djurens Rätt vill inte svara på frågor per telefon men verksamhetschef Chris Lundberg ger följande kommentar per e-post:
– Djurens Rätt är måna om att följa regelverket, vi är förvånade över att det har gått till förhandling. Dock hoppas vi på den bästa lösning för alla parter. Det är allt vi i nuläget kan säga, med hänsyn till pågående förhandlingar och av hänsyn till våra anställda.

