Författare: Elin Unnes
Förlag: Natur & Kultur
I takt med en ökad medvetenhet om ekologiskt producerad mat och mångas tveksamhet till industriell djurhållning har intresset för egen odling i Sverige ökat explosionsartat. Många vill vara med och dela på kakan; bloggar, Facebooksidor och Instagram svämmar över av odlingsberättelser och -bilder, allt fler trädgårdsmässor öppnar och drar massor av folk, och förlagen utökar sin utgivning av trädgårdsböcker, som nu även inrymmer nygamla kunskaper om ”omöjlig” odling av medelhavsväxter som fikon och oliver, och året runt-odling.

En ny, ung generation lockas in i trädgårdsintresset med böcker om ”urban gerillaodling”. I dag är det inte längre endast författarens gedigna utbildning vid Alnarp som borgar för försäljningssuccé, snarare attityden; Herbariets författare Elin Unnes har sedan flera år lanserats som ”rockjournalisten som började leva ett hemligt dubbelliv som grönsaksodlare”.
Det hemliga var hennes blogg The secret gardener, som 2014 blev försäljningssuccé som bok (Natur & Kultur). I tidningen Allt om trädgård skriver hon roliga krönikor med punkig vinjettbild där hon presenterar expressionister, ibland nästan extremister, i genren.
Elin Unnes är trots den i längden lite tröttsamma lanseringen en spännande och påläst odlare i sin genre – lite gränssökande, och väldigt entusiastisk. Som hon skriver i sin nya bok (som skulle kunna ha undertiteln ”The secret garden”) gillar hon hängslen och livrem-känslan; det kan ju inte skada att kombinera strävsamma skolmetoder med lite flummig fullmånekoll vid sådd.
Texterna är underhållande och inspirerande utan att vara förpliktigande vilket klassiska trädgårdsböcker lätt kan bli.
Herbariet behandlar ett större antal växters och örters mytologi och historia. Boken ger en hel del goda råd och tips kring både odling och användning, gemensamt för växterna här är deras mytologiska eller reella användningsområden när det gäller att bota lättare åkommor i stil med dålig andedräkt, lättare magknip eller glanslöst hår.
Det blir en balansgång här – det går ju knappast att rekommendera salvia mot melankoli även om receptet skulle finnas i någon gammal trolldomsbok, men det går fint att kåsera roligt om det.
Texterna är underhållande och inspirerande utan att vara förpliktigande vilket klassiska trädgårdsböcker lätt kan bli. Den svärmiske lekmannaodlaren är en figur i tiden och blir här ordentligt smekt medhårs med denna hybrid mellan faktabok och underhållning.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla låsta artiklar på arbetaren.se.
✓ Digitala nyheter varje vardag
Efter första månaden övergår prenumerationen till ordinarie pris, 59 kr/mån.
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill


