Zasiadkogruvan, som ligger i det område som kontrolleras av separatister stödda av rysk militär, är en av landets största kolgruvor. Den har varit i bruk under hela kriget.
Enligt vad en representant för gruvarbetarfacket uppger för ukrainsk tv har dock inga strider förekommit i området kring gruvan på senaste tiden.
230 arbetare befann sig under jord när explosionen inträffade. Av dem hade 157 kunnat evakueras på onsdagsmorgonen. 73 saknades fortfarande, och av dem uppges 32 ha omkommit och ytterligare 14 skadats. Explosionen tros ha orsakats av metangas som läckt ut ur berget.
Anhöriga till gruvarbetare samlades vid gruvan för att få uppgifter om de som fångades under jord efter explosionen.
– Detta är fjärde explosionen under mina 23 år i gruvan, sade svetsaren Oleg till Reuters.
– Om de inte får ut dem direkt kommer det bara finnas kroppar att hämta upp.
Enligt en representant för separatistmyndigheterna som den ryska nyhetsbyrån Interfax talat med, så gick det ännu inte att bekräfta antalet dödsoffer.
En tyst minut hölls i det ukrainska parlamentet i Kiev, där talmannen kallade olyckan en ”fruktansvärd tragedi”.
Olyckor har varit vanliga i Ukrainas kolgruvor, och säkerheten är dålig. 2007 inträffade den värsta gruvolyckan i Ukrainas historia i Zasiadkogruvan. Då omkom 106 arbetare. Även den gången hade metangas exploderat.
26 januari i år fastnade nära 500 arbetare under jord i Zasiadkogruvan, då en granat förstörde en transformatorstation så att hissarna inte fick ström. De kunde senare räddas. 11 januari fastnade 300 arbetare efter en liknande händelse.