De gryniga bilderna på en svartklädd man med ryggsäck vadande ute på ett skär spred sig snabbt i samtliga stora svenska medier. Spekulationer om ilandstigna specialutrustade ryska Spetsnazsoldater satte genast igång samtidigt som skakiga kameror från luften fortsatte att zooma in försvarsmaktens fartyg som med varierande hastighet kryssade fram över vattnen utanför Nynäshamn i Stockholms södra skärgård. De stora dags- och kvällstidningarnas liveuppdateringar gick på högtryck under helgen och i början av veckan. Den svartklädde mannen visade sig dock snart vara fritidsfiskaren Ove som tagit på sig allväderskläderna för att fånga öring i höstrusket.
– Det är egentligen för tidigt att säga något om medias bevakning av det här. Men rent generellt finns det alltid risker i konkurrensen om att vara först med alla nyheter, säger Lars Nord som är professor i politisk kommunikation vid Mittuniversitetet i Sundsvall till Arbetaren.
Lars nord menar att det finns både för- och nackdelar med alla de nya plattformar som media använder sig av och som dygnet runt kan sända ut nyheter nu för tiden. Skillnaderna jämfört med 1980-talets jakt på misstänkta ubåtar i den svenska skärgården är stor, menar han, och pekar på att då kunde inga tidningar direktrapportera och tv sände på regelbundna tider med få undantag.
– När man sänder live en hel dag finns det mycket tid som måste fyllas med information. Å andra sidan kan rapporteringen vara bra om den är korrekt, men det är i dagsläget svårt att avgöra vad som varit relevant i det som kommit fram.
Lars Nord menar också att det kan vara problematiskt att försvarsmakten oftast är enda källa till de nyheter som sprids.
– En sådan här situation är ju ganska unik. Försvaret får stor dominans och det är inte alltid lätt att ifrågasätta deras bild av läget. Däremot är det väldigt viktigt att det släpps fram olika röster i efterhand, så att inte bilden av vad det är som händer blir allt för ensidig.
Även Sven Ross, som är universitetslektor vid enheten för journalistik, medier och kommunikation, JMK, vid Stockholms universitet ser risker med den snabba rapporteringen kring vad som egentligen händer i vattnen utanför Stockholm.
– När det händer något spännande drar alla medier på och har man inte så mycket fakta blir det lätt en massa spekulationer.
Han håller också med Lars Nord om att det finns en problematik i att försvarsmakten de inledande dagarna ofta står som ensamma källor till de nyheter som sprids.
– Det är klart att det är problematiskt, säger Sven Ross.