Kritiken har varit stark mot EU:s polisaktion Mos Maiorum. I bland annat Spanien har 37 människorättsorganisationer i ett gemensamt uttalande krävt att den spanska polisen låter bli att medverka i operationen eftersom den ”tydligt rättfärdigar användandet av rasprofilering som är olaglig enligt spansk rätt”. Liknande mobilisering har rapporterats från Italien, Frankrike och Tyskland.
– Mos Maiorum är en anti-flyktingoperation. Låt oss vara tydliga med det, säger Karl Kopp, chef för tyska organisationen ProAsyls europeiska enhet, till Euronews.
I Sverige råder fortfarande oklarhet om operationens tillvägagångssätt och under veckan har en mängd felaktiga rykten florerat på internet kring påstådda massvisiteringar.
Alexander Berthelsen från den ideella organisationen Planka.nu säger att de inte fått in rapporter om fler kollektivtrafikskontroller än vanligt. Han tycker att man ska vara väldigt försiktig med att trissa upp stämningen i onödan eftersom läget är illa nog som det redan är.
– Det blir lite kontraproduktivt när folk överreagerar och tror sig se poliskontroller överallt, säger han.
Asylrättsaktivisten Foujan Rouzbeh tror att en förklaring till de felaktiga uppgifterna har sin grund i att många inte känner till vad operationen egentligen går ut på.
– Detta går inte att jämföra med Reva. Inre utlänningskontroller är endast en liten del av den här operationen. Så sent som i går fick jag bekräftat från en källa att polisen inte kommer att satsa på massiva och uppseendeväckande kontroller i kollektivtrafiken eller på andra offentliga platser, säger hon.
Foujan Rouzbeh menar att operationens huvudsakliga syfte är att samla information och kartlägga människor på flykt och de nätverk som möjliggör detta. Enligt henne är det något som, till skillnad från vad många tror, inte förutsätter massiva razzior av det slag folk hittills märkt av.
– Denna typ av samverkansmodeller tas fram under EU-paraplyet, men syftar i slutändan till att bredda polisens jurisdiktion och befogenheter. Och det är allvarligt, säger hon.