På tisdagen överlämnade Södermalms hemtjänstarbetares driftsektion av SAC Syndikalisterna ett varsel om stridsåtgärder till vårdföretaget Aleris huvudkontor i Stockholm. Bakgrunden är att de förhandlingar om arbetsmiljön som pågått det senaste året inte resulterat i några förbättrade arbetsvillkor. Enligt den syndikalistiska driftsektionen på arbetsplatsen har även två av de fackligt aktiva i personalen sagts upp.
Enligt Johanna Tengblad, en av de två fackligt aktiva som fått gå har personalen märkt av en stor försämring i arbetsmiljön sedan Aleris tog över verksamheten, framför allt när det gäller stress vilket även drabbar vårdtagarna.
– En vanlig kritik från vårdtagarna är att det ständigt kommer ny personal till dem. De enda som gynnas av personalomsättningen är vårdföretagen som tjänar på billig arbetskraft och en splittrad arbetsgrupp, säger hon.
Men på Aleris delar man inte bilden av den pågående konflikten.
– Vi tycker att det är tråkigt att vi fått det här varslet och att vi inte har samma bild av situationen som våra medarbetare, säger Dennis Selsborg, affärsområdeschef Hemtjänst på Aleris.
Han poängterar att ingen sagts upp på grund av sitt fackliga engagemang utan att det i det ena fallet handlar om ett rehabiliteringsärende och i det andra fallet om att en visstidsanställning inte förlängts. När det gäller förhandlingarna kring arbetsmiljön anser Dennis Selsborg att de kommit ganska långt.
– Vi har upprättat en handlingsplan och nya system och rutiner. Vi hoppas på att kunna ha en fortsatt dialog så att vi kan komma överens i de här frågorna, säger han.
Men Johanna Tengblad menar att det bara rört sig om luddigt formulerade löften om förbättringar som inte infriats från Aleris sida. Hon anser att det är viktigt att sätta fokus på alla de oegentligheter som tillåts pågå inom hemtjänsten idag.
– Det handlar bland annat om att det ofta är tillfälliga, osäkra och otrygga anställningar där personalen så som branschen fungerar nu tar en stor risk om de engagerar sig fackligt. De inom hemtjänsten som är tysta har verkligen sina skäl, säger hon.
– Hemtjänstbranschen är ganska laglös, där vi övervakas och måste redovisa varje steg vi tar men där storföretag som Aleris inte ens behöver redovisa sina vinster.
Om ingen förlikning sker kommer varslet, som innefattar strejk och blockad av vissa arbetsuppgifter, att träda i kraft den 3 juli.