Demonstrationen ska gå under parollen ”Nej till åtstramning – prioritera jobb och tillväxt”, och ETUC mobiliserar för att samla fackdelegationer från hela Europa. Parallellt med Euro-demonstrationen planeras också en generalstrejk i Spanien och demonstrationer i Portugal, Italien, Lettland och Polen.
Även i Frankrike är strejker och demonstrationer planerade redan till den 7 september, i protest mot pensionsnedskärningar.
”Vi skapade inte krisen. Räkningen måste betalas av bankerna, inte av arbetarna”, är ett av slagorden för Euro-demonstrationen.
ETUC förklarar att man förkastar nedskärningar, sänkningar av löner och pensioner, avreglering av arbetsmarknaden och ökande ojämlikhet, och kräver i stället bland annat ”jobb med kvalitet” och ”en skatt på finansiella transaktioner för att finansiera offentliga investeringar”.
”Åtstramningar kan leda Europa in i lågkonjunktur och resultera i ännu mer arbetslöshet”, varnar fackfederationen. De senaste ekonomiska siffrorna från Euroområdet visar verkligen att BNP i Grekland, som gått igenom det hårdaste nedskärningsprogrammet, föll med 2,2 procent under årets andra kvartal, och med 3,5 procent jämfört med för ett år sedan. I Hela Eurozonen växte BNP med 1 procent, men industriproduktionen föll med 0,1 procent.
Att siffran inte är lägre beror på Tysklands starka tillväxt på 2,2 procent. Men Tysklands exportframgångar är beroende av landets strama politik med ”löneåterhållsamhet” – de senaste 10 åren har lönerna före inflation gått upp 11 procent – med inflationen inräknad har reallönerna sjunkit – medan vinsterna ökat 56 procent.
Ironiskt nog har det genomförts med fackens godkännande: ”med sin löneåterhållsamhet har de tyska fackföreningarna hjälpt till att säkra en allt större del av världsmarknaden åt den lokala industrin”, skriver affärstidningen Handelsblatt. Men alla kan inte exportera sig ur krisen samtidigt, påpekar kritiker.
Det Belgien där demonstrationen kommer att äga rum kallades nyligen av den lokala näringslivsorganisationen för ”Nordsjöns Grekland”. Landet har Europas tredje största statsskuld i förhållande till BNP och finansvärlden kräver kraftiga nedskärningar trots att landet ännu två månader efter valet inte har någon fungerande regering.
ETUC:s alternativ till de nedskärningar som snart sagt alla Euroländer är på väg att anta är ett nykeynesianskt program, under ett ”koordinerat europeiskt ledarskap”.
I rapporten Urgently wanted: European leadership to fight the new depression föreslås att fler ekonomiska beslut flyttas upp till EU-nivå. En av parollerna för demonstrationen är också ”större budgetpolitisk koordination [mellan länderna] för att undvika social dumpning”.
I rapporten ger ETUC ”kasinokapitalismen”, fokuserad på ”snabba vinster utan långsiktigt ansvarstagande”, skulden för den ekonomiska krisen. Federationen anser istället att ”fackföreningar måste förena sig med företag och regeringar i ett nytt socialt partnerskap för att stå emot de finansiella marknadernas självdestruktivitet” och ”rädda kapitalismen från spekulanterna”.
