Alla dömda kommer att överklaga domen, uppger The Guardian, vilket med största sannolikhet innebär att ingen av dem kommer att avtjäna straffen då de är preskriberade redan nästa år.
Domstolen har under sju års tid samlat in vittnesmål från aktivister som berättat om misshandel, kränkningar och hot om anal- och vaginal våldtäkt. Vissa aktivister tvingades att ropa Mussolini-slagord och andra fick tårgas inslängd i cellen där de satt.
Det högsta straffet på fem års fängelse fick förvarets chef Antonio Biagio Gugliotta. Läkaren Giacomo Toccafondi fick ett år och två månaders fängelse för att ha förolämpat de intagna och inte rapporterat till myndigheterna om användandet av tårgas i cellerna.
Carlo Qurtano har under de senaste åren arbetat med aktivisternas advokater och tagit hand om bland annat svenskar som åkt till Italien för att vittna. Han är inte förvånad över att de dömda inte kommer att avtjäna sina straff, men är ändå nöjd med domarnas beslut:
– Att kompensation kommer tillfalla de som var intagna på Bolzaneto-förvaret tyder på att domarna tror på vittnena och accepterar deras sanning. Men tyvärr verkar de inte ha tyckt att det fanns tillräckligt med bevis för att fälla alla 45 misstänkta, säger han till Arbetaren.
Domstolen slog också fast att de runt 40 personer som fick sitta på Bolzaneto efter en polisrazzia mot en skola som användes för boende under toppmötet inte var inblandade i oroligheterna i Genua.
– Det positiva är att alla ansvariga har fällts. Men det är ironiskt att aktivister fick upp till elva års fängelse förra året, för att ha slagit sönder fönster under toppmötet, medan poliser och fångvakter som anklagats för tortyr fick fem år, säger Carlo Qurtano.
Även Amnesty välkomnar domstolens beslut, men skriver i ett pressmeddelande att de är oroliga ”över att tortyr inte är kriminaliserat i den italienska strafflagen. Det betyder att ingen kunde dömas för tortyr även om misshandel som demonstranterna utsattes för kan ha inneburit tortyr”.
Fakta/Toppmötet 2001
Sommaren 2001 samlades G8-länderna i den italienska staden Genua för ett toppmöte. Drygt 250 000 demonstranter var på plats för att protestera. Förutom många gripna och skadade dödades den 23-åriga Carlo Guiliani av italiensk polis den 20 juli 2001.
