[UTSTÄLLNING] Signature Women – 100 år på den svenska konstscenen
Artipelag, Gustavsberg
Visas till den 27 september 2020
Att ta bussen eller båten ut till Björn ”Baby-Björn” Jacobsons konsthall Artipelag på Värmdö utanför Stockholm är ett evenemang som kräver ekonomi eller planering. När Bo Nilsson, museichef på Arkipelag, presenterar utställningen Signature Women – 100 år på den svenska konstscenen tycker jag mig höra att han famlar lite nervöst efter orden. Och med all rätt – hur man än gör lär det finns grepp att kritisera eftersom själva bakgrunden är så vriden. Att presentera ett sekels konst men begränsa det till ett enda kön är en egendomlighet, lika bisarrt nu som under de 100 år man vill berätta om.
Nilsson berättar att han blivit påmind om att kvinnor stått i kraftig underrepresentation gentemot män (5 mot 95) i den nordiska konsthistorien som han fick tillfälle att gå igenom, och fått idén att belysa obalansen med en utställning. Då kan man säga att Artipelag här skvätt några droppar i havet, även om man överväldigas av kreativitet, skönhet, nyfikenhet, mod, uppfinningsrikedom, hantverksskicklighet, briljant samhällsanalys, förmåga att beröra, uthållighet, konsekvens och en massa annat som en konstnär kan imponera med, hos det femtiotal konstnärer som presenteras här.
Med sina målningar, skulpturer, collage, textilier, fotografier, filmer och kläder har de egentligen inte mer gemensamt än med många manliga konstnärer, annat än att de utom med några undantag bortkvoterats tidigare – och dessa undantag har förstås också fått plats i denna samling. Sigrid Hjertén, Marie-Louise Ekman, Ann-Sofie Back, Cecilia Edefalk, Tuija Lindström, Märta Måås, Ingegerd Råman, Lena Svedberg, Karin Mamma Andersson och Siri Derkert har även i sin respektive samtid tillhört de visade och säljande, kvinnor eller inte. För mig var det mer spännande att möta mer okända konstnärer som Greta Knutson-Tzara, Randi Fisher, Lotte Laserstein och Eddie Figge. Blandningen skapar förvirring, den samlar alltså inte generellt bortsorterade konstnärer utan vill kanske bara låta oss gå omkring och njuta av vad några särskilt utvalda kvinnor kunnat. Som en revansch?

Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla låsta artiklar på arbetaren.se.
✓ Digitala nyheter varje vardag
Efter första månaden övergår prenumerationen till ordinarie pris, 59 kr/mån.
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill


