Facken inom industrin kräver löneökningar på 4,4 procent nästa år. Detta samtidigt som inflationen ligger på nästan 10 procent.
– Om fackförbunden och deras medlemmar tar ansvar för inflationen bör aktieägarna också göra det, säger Christer Törnqvist, lektor inom företagsekonomi.
Facken inom industrin är en sammanslutning av förbunden IF Metall, GS, Unionen, Livs och Sveriges Ingenjörer. I förhandlingar tillsammans med arbetsköparsidan är det dem som sätter det så kallade "märket" för avtalsrörelsen. Det betyder att den löneökningskostnad som industrins parter kommer överens om i avtalsrörelsen även kommer att gälla för resten av arbetsmarknaden.
Under presskonferensen på måndagseftermiddagen stod förbundsordförandena för de fem förbunden uppradade på led för att presentera den avtalspolitiska plattformen för avtalsrörelsen nästa år.
– Sammantaget finns goda skäl att växla upp löneökningstakten. Svensk konkurrenskraft är stark, sysselsättningen är hög, det råder god lönsamhet inom svensk industri och företagen har tagit ut stora vinster. Men det är viktigt att löneökningarna inte leder till ökad inflation. Det skulle sluta med urholkade löner och högre arbetslöshet, sade Ulrika Lindstrand, förbundsordförande för Sveriges ingenjörer.