En man klämdes på måndagsförmiddagen till döds i en arbetsplatsolycka i Göteborgs hamn. Mannen var den andra att dö i en arbetsrelaterad olycka i hamnen på mindre än en månad. Men på måndagen inträffade också ytterligare en olycka med dödlig utgång i Ödeshög, Östergötland.
En 40-årig man omkom på måndagsförmiddagen i Torshamnen, en del av Göteborgs hamn. Mannen som arbetade för en entreprenör var del i det inspektionsarbete som en dykfirma utförde på den så kallade oljepirens betongfundament. Men i samband med arbetet klämdes mannen mellan kajkanten och en arbetsbåt så svårt att han avled av sina skador innan ambulans hann till sjukhuset.
– Vi är väldigt ledsna över att det här har hänt. Sånt här ska ju aldrig få inträffa. Vi tänker förstås på de anhöriga, säger Stefan Strömberg som är presstalesperson på Göteborgs Hamn till SVT.
En förundersökning har inletts och polisen ska nu utreda om olyckan skedde till följd av en brottslig försummelse av säkerheten.
– Eftersom han är på plats och utför ett arbete utreds det som en arbetsplatsolycka. Vi kommer nu att dokumentera alla omständigheter för att se om det är något som försummats i säkerheten, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg till Göteborgs-Posten.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vardag
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
♡ Stöd Arbetaren med en extra slant varje månad
Inga bindningstider – säg upp när du vill
