Med anledning av bland annat Gunnel Lindbloms bortgång visar SVT play just nu flera filmer där hon medverkar. Filmer som präglas av samtal mellan kvinnor.
Under 1960-talet var tv-utsändningarna få, på en kanal. TV 2 kom 1969 och först 1988 kom TV 3. Bio var under många år fortfarande stadigt förankrat som ett kvällsnöje och därför blev filmskapare som i dag kanske anses djupa eller särskilt krävande, och behandlade ämnen som själsliga problem. som Ingmar Bergman, Jan Troell, Bo Widerberg, Vilgot Sjöman och Roy Andersson kända namn i breda lager. Folk gick och såg deras filmer som haft draghjälp av det 1963 instiftade Svenska Filminstitutet där kvalitetsfilmen kunde producerats i allt högre grad. Den gryende kvinnorörelsen tog också plats i filmbranschen, inte minst genom att allt fler kvinnor började regissera. Några av de tongivande skådespelerskorna från tiden har nyligen gått bort, och SVT play har lagt ut några av de filmer de medverkat i eller regisserat.
Du läser en låst artikel!
Detta är en låst artikel. För att få tillgång till allt material på Arbetaren kan du stödja oss genom att bli prenumerant.