Bemanningsbolagens frammarsch
Arbetarens sommarföljetong
Sjukt, syster!
Av Sara Heyman
Utgiven 2018 av Verbal förlag
Under 2000-talet gjorde bemanningsbranschen verklig entré i hälsooch sjukvården, vilket har kommit att förändra landskapet på arbetsmarknaden och ökat sjuksköterskornas möjligheter att påverka sin arbetssituation. Det hade redan 1993 blivit tillåtet med personaluthyrning men de första åren handlade det om en verksamhet i liten skala. Under 2000-talet har bemanningsföretagen inom hälsooch sjukvården vuxit och mångdubblats och det är nu en bransch som omsätter miljarder. Som exempel kan nämnas det största företaget på marknaden, Dedicare, som fördubblade sina intäkter mellan 2008 och 2015, då de drog in över en halv miljard kronor i intäkter. Flera mindre bolag har de senaste åren vuxit med hundra procent eller mer flera år på raken enligt en kartläggning från tidningen Dagens Samhälle. Jimmy Kroon Frisendahl, sjuksköterskan som i september 2015 satt med sin laptop på ett kafé i Birkastan med planer på att starta företag, har 2018 ett bolag som hyr ut ett femtontal sjuksköterskor.
För sjuksköterskors del är bemanningsbolag i princip det enda alternativet för den som vill jobba med patienter inom den landstingsdrivna sjukvården och ändå få en marknadsanpassad lön. Avigsidorna med en alltför hög andel inhyrd personal är uppenbara, som svårigheter att upprätthålla stabilitet och kontinuitet på en sjukvårdsavdelning och de problem som uppstår när personal inte känner rutiner, lokaler eller varandra. För sjuksköterskornas del passar flexibiliteten många, medan förmodligen långt fler föredrar att vara fast anställda.
Sveriges kommuner och landstings egna siffror visar att kostnaderna för hyrpersonal har ökat stadigt de senaste åren. Under 2017 hyrde landstingen och regionerna in sjuksköterskor för 1,3 miljarder kronor. Men kostnaderna för de inhyrda sjuksköterskorna var ändå bara en fjärdedel av de totala hyrkostnaderna. Den allra största delen, 71 procent, stod hyrläkarna för, med en nota på 3,7 miljarder. Sjuksköterskor var dock den grupp där kostnaderna ökade mest och det är sjuksköterskor som beskrivs som den stora bristvaran bland personalgrupperna.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla låsta artiklar på arbetaren.se.
✓ Digitala nyheter varje vardag
Efter första månaden övergår prenumerationen till ordinarie pris, 59 kr/mån.
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill


