Inrikes #73/2018

Nazistiska angripare dömda i hovrätten

De båda dömda männen är medlemmar i nazistiska Nordiska motståndsrörelsen. På bilden medlemmar i organisationen vid Kungsholms torg i Stockholm den 25 augusti i år. Foto: Pontus Lundahl/TT

Hovrätten fastställer nu domen mot två medlemmar i nazistiska Nordiska motståndsrörelsen som i maj förra året oprovocerat attackerade ett sällskap i centrala Stockholm.

Det var natten mot den 21 maj förra året som två aktivister i Nordiska motståndsrörelsen oprovocerat började spruta pepparspray mot ett sällskap på en gata i centrala Stockholm.

Polis kunde strax därefter gripa männen, 19 och 28 år gamla, och vid visitering hittades ett knogjärn gömt i underkläderna hos den äldre av de två.

28-åringen dömdes till dagsböter av tingsrätten för bland annat misshandel, brott mot knivlagen och vapenbrott. Straffet blev 75 timmars samhällstjänst och skadestånd till de drabbade. 19-åringen dömdes till dagsböter och skadestånd för olaga hot.

Domen överklagades dock och i tisdags kom utfallet i hovrätten. Där fastställdes tingsrättens dom mot 28-åringen medan 19-åringen fick böterna nedsatta och slipper skadestånd.

Enligt Expo är de båda männen hemmahörande i Eskilstuna och 28-åringen ska enligt tidningen vara gruppchef för NMR på orten.

Publicerad

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
[email protected]

Följ oss på MastodonFölj oss via rss

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
[email protected]

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Se kriminella möta blockader

 

Fyll i din mejladress så skickar vi länk till videoreportaget 👇

Klicka här för att stänga