Personalen vid Skånes nya larmcentral har själva slagit larm då arbetsmiljön är katastrofal. Facken har bett Arbetsmiljöverket ingripa när personalen knappt hinner gå på toaletten, inte kan ta ut ledighet och oroar sig för patientsäkerheten.
Fackföreningarna Kommunal och Vårdförbundet ber Arbetsmiljöverket ingripa när det gäller situationen på Skånes nya larmcentral skriver tidningen Vårdfokus.
Det är region Skåne som tagit över larmcentralen successivt från SOS Alarm sedan 2016 men som misslyckats med de sista stegen enligt facken. Bland annat är endast 16,5 av 40 sjukskötersketjänster tillsatta.
Ansvaret gäller att ta emot larm och prioritera ambulansutkörningar i Skåne. Larmcentralens skyddsombud har lyft hur bristen på tydlig ansvarsfördelning och tillit till arbetsgivaren, samt en mycket pressad arbetssituation drabbar personalen på en mängd sätt. Exempel är att de knappt hinner gå på toaletten, stress-symtom och sömnstörningar.