Sedan 2013 har skollagen en särskild undantagsskrivning för att garantera papperslösa barn rätt till skolgång i Sverige. Men alla kommuner har inte gjort samma tolkning när det gäller EU-migranter, hittills har bara ett fåtal erbjudit skolgång för barnen. Nu blir ett beslut från skolinspektionen vägledande.
– Skollagen gör inte skillnad på om man är rom eller inte. Även om man vistas här olagligt har man, som barn, rätt till utbildning. Är andra barn i samma situation gäller skollagen även för dem, säger Maria Mohlin, jurist på Skolinspektionen.
Men rätten till skola gäller bara för de barn som vistas längre än tre månader i Sverige. Det innebär att rätten till skolgång enbart gäller om du som EU-migrant och barn håller sig undan myndigheterna och undviker utvisning.
Om du däremot följer reglerna för den fria rörligheten och återvänder till ursprungslandet efter tre månader gäller inte rätten. Oavsett om du kort därefter återvänder med dina föräldrar. För att få rätt till skolgång måste du bryta mot lagen.
– Så ser lagstiftningen ut. Det medför vissa problem för en kommun eller den som vill säkra en plats i en skola. Många romer som är här återvänder till Rumänien eller Bulgarien för att sedan resa tillbaka till Sverige och påbörja en ny period. Då har man rätt att vara här, men inte rätt till skola för barnen, säger Maria Mohlin.
Skollagen gör inte skillnad på om man är rom eller inte. Även om man vistas här olagligt har man, som barn, rätt till utbildning.
Maria Mohlin, jurist på Skolinspektionen
I Sverige har olika kommuner valt att lösa den paradoxala situationen på olika sätt. I Göteborg Stad har man tagit principbeslutet att alla barn ska ha rätt till skolgång oavsett vistelsens längd.
Till Svt Nyheter säger Dori Ilies, som migrerat från Rumänen och nu säljer de hemlösas tidning Faktum, att det är dottern Rebeccas skolgång som håller honom uppe.
– För mig betyder det jättemycket att hon går i skolan. Det betyder att hon kan bli något, hitta ett jobb och kanske kunna göra något hon tycker om, säger Dori Ilies till Svt.


