Många EU-länder – till exempel Danmark, Tyskland, Polen och Nederländerna – bryter mot EU:s regler om fri konkurrens på lika villkor när de föder upp djur som ska bli till kött. Dessa länder (och flera andra) nonchalerar EU:s djurskyddsregler sedan många år, för att minska sina uppfödningskostnader. Deras djurfabriksägare sparar in på utrymme, personal, veterinärkostnader och stimulans för djuren och kan därför sälja sitt kött till lägre pris än svenska köttproducenter. Svenska producenter konkurreras ut på grund av högre uppfödningskostnader, eftersom de följer EU:s djurskyddsregler. Svenska bönder, djurskötare, transportarbetare och slakteriarbetare blir arbetslösa.
Varför anmäler inte ni svenska politiker Danmark och Tyskland med flera länder till EU-kommissionen, då dessa länder år efter år bryter mot djurskyddsreglerna och därmed förhindrar konkurrens på lika villkor? Ordföranden för de danska grisproducenterna erkände för en tid sedan i Svt:s Rapport att de kuperar svansarna på alla kultingar, trots att det är förbjudet (direktiv EC 2001/93). EU:s kontrollanter har flera gånger anmärkt på de olämpliga förhållandena och svansstympningarna i grisstallen
i flera EU-länder.
Varför tillåter ni svenska politiker att de utländska djurproducenterna kan fortsätta att ostraffat bryta mot djurskydds- och därmed också konkurrensvillkoren år efter år, vilket drabbar de plågade djuren liksom svenska bönder och arbetare? Varför?
Om du köper utländskt griskött bidrar du till:
• att straffa svenska grisbönder och gynna de utländska, som till exempel klipper svansarna av alla griskultingar och kastrerar hankultingar med sekatör, helt utan bedövning.
• att gynna en produktion där suggorna långa tider hålls mellan metallgrindar, där de inte ens kan vända sig; där 40–50 smågrisar trängs ihop i boxar av en svensk hästbox storlek, fast utan halm att ligga eller böka i och med galler som golv, där de själva får trampa ned sin gödsel i mellanrummen.
• att öka mängden multiresistenta bakterier, som 2012 hittades i var tionde förpackning med fläskkött från Danmark.
I utländska djurfabriker blandas antibiotika i fodret, så såväl friska som sjuka grisar äter det. Bakterier utvecklar tålighet mot antibiotika när alla grisarna i djurfabrikerna får det i fodret. WHO klassar antibiotikaresistens som ett av de stora hoten mot folkhälsan. Runt 25 000 personer dör nu i EU årligen på grund av infektioner av resistenta bakterier, som antibiotika inte ”bitit” på.
• att svenska grisbönder – som följer djurskyddsreglerna och får grisar, som är mer tillfreds – tvingas lägga ned sin produktion. Att djuren har en dräglig tillvaro gör att köttpriset blir lite högre.
Nu testas den utländska modellen med fastgillrade suggor i Sverige med motiveringen att det räddar livet på griskultingar. I Danmark dör nio miljoner griskultingar per år, trots danska politikers löften för flera år sedan att förhindra det.