Det var tidigt på torsdagsmorgonen förra veckan som en båt med omkring 500 flyktingar, de flesta från Eritrea, Somalia och Ghana, drabbades av ett motorhaveri utanför ön Lampedusa mellan Sicilien och det nordafrikanska fastlandet. Människor ombord drabbades av panik när en brand uppstod på däck och båten välte. Men trots att det ska ha funnits fartyg i närheten ska vissa av dem, enligt vittnesuppgifter från flera överlevande, inte ha hjälpt de personer som desperat kämpade i vattnet, varav många barn.
En italiensk lag, som instiftades av den före detta premiärministern Silvio Berlusconis högerregering 2002, gör det nämligen straffbart att undsätta människor som illegalt försöker ta sig in i Italien. Upprörda röster i landet talar om fascistlagar, och många menar att hundratals liv skulle ha gått att rädda om inte lagstiftningen förbjöd det.
Bara tre dagar före olyckan vid Lampedusa drunknade 13 flyktingar utanför Sicilien då båten de färdades med gått på grund endast någon kilometer utanför de södra delarna av ön.
De två senaste händelserna är långt ifrån de enda där flyktingar drunknat i Medelhavet sedan de försökt ta sig sjövägen in i Europa. Gränsbevakningen längs land har de senaste åren blivit allt hårdare. Därför säger nu Italiens integrationsminister Céclie Kyenge att lagen måste ändras. I ett uttalande efter olyckan pekade hon på att flyktingsituationen i dag ser annorlunda ut jämfört med för tio år sedan.
– Människor flyr krig och behöver skydd, sade hon enligt Sveriges Radios reporter på plats i Lampedusa.
De döda personer som hittills bärgats från havets botten – flera hundra saknas fortfarande så dödssiffran befaras stiga ytterligare – har nu enligt Italiens premiärminister Enrico Letta postumt beviljats medborgarskap i landet. Beskedet har mötts med stor förvirring då det ännu är oklart vad det innebär för de anhöriga.
För de överlevande, som snabbt fördes till en redan överbelagd flyktingförläggning på ön, väntar i stället böter på upp emot 5 000 euro för att illegalt ha försökt ta sig in i landet innan de skickas tillbaka till Libyen, varifrån båten uppges ha kommit.
Människorättsorganisationen Amnesty International är starkt kritisk till den europeiska flyktingpolitiken, som enligt organisationen gör det i stort sett omöjligt att ta sig in i Europa på laglig väg.
– Det är hög tid att de italienska myndigheterna och EU utökar sin kapacitet för räddningsarbete och samarbete i Medelhavsområdet i stället för att fokusera sina resurser på att stänga gränserna. Mer måste göras för att förhindra att fler liv går till spillo i framtiden, säger Jezerca Tigani, biträdande chef för Amnestys Europa- och Centralasienavdelning i ett pressmeddelande.
Hon får medhåll av Madelaine Seidlitz, jurist och ansvarig för flykting- och migrationsfrågor på svenska Amnesty.
– Det är inte första gången någonting sådan här händer och det är djupt omoraliskt att det knappt finns några lagliga vägar in i Europa. Det är våra politiker, inte folk från någon annan planet, som stiftat lagarna och därför är det allas vårt ansvar.
Vad tycker du om de italienska lagar som gör det straffbart att hjälpa så kallade illegala flyktingar?
– Det är fullständigt absurt. Men det är också svenska politikers ansvar. Vi kan inte luta oss tillbaka för att vi, relativt sett, tar emot en ganska stor andel flyktingar. Det räcker inte som svar när Sverige också tillämpar Dublinförordningen och EU:s flyktingpolitik.
Även den svenska EU-kommissionären Cecilia Malmström, FP, sade strax efter katastrofen förra veckan att hon ser väldigt allvarligt på det inträffade. Hon vill att EU sätter upp asylcenter utanför Europa, för att minska de riskabla båtresorna över Medelhavet. Hennes partikollega, EU-parlamentarikern Cecilia Wikström, sade i en intervju med Svenska Dagbladet att den nuvarande situationen inte är värdig EU.










