Många aktivister i Kairo är besvikna över att val trots allt hölls under de rådande orolighet-erna och många är misstänksamma över militärrådets, SCAF:s, agenda med valen. Ali Ahmed har tältat utanför parlamentsbyggnaden i centrala Kairo under fyra dygn. Han vill egentligen inte ha val men är ändå fast besluten att ta sig till sin vallokal under tisdagen.
– Jag kommer att skriva ”Fuck SCAF” på valsedeln, det är det enda jag kan stå för. För jag är övertygad om att detta inte är ett demokratiskt val och att militärrådet fortfarande kommer att hålla sig kvar vid makten på något sätt, säger han.
Han tror, som många andra, att Muslimska brödraskapets parti, Frihet och Rättvisa, kommer att få en majoritet av rösterna. Utanför en av vallokalerna i närheten av Tahrirtorget står en av partiets supportrar, Yasser Bishr, och delar ut flygblad. Trots att det råder förbud mot att sprida propaganda på valdagen. Han deltog i protesterna de första dagarna och menar att det har varit bra att visa sitt missnöje mot militärrådet. Men nu vill han ha ett slut på protesterna.
– Vi ville ha ett datum för när en ny president ska tillträda. Nu har vi fått det och måste därför koncentrera oss på valet, säger han.
Han syftar på fältmarskalk Tantawis tal i förra veckan, då denne lovade att installera en folkvald president sista juni nästa år. Men de flesta som fortfarande ockuperar Tahrirtorget bryr sig inte om det löftet. De vill att militärrådet avgår helt och lämnar över makten till en civil interimsregering nu. Men med lyckade val och ett sjunkande antal människor på torget har de svårt att planera för nästa steg.
– Vår revolution går i vågor, jag hoppades att detta skulle vara den sista vågen men så blir det nog inte, säger en man vid Tahrirtorgets tältläger.
Han menar att revolutionen är långt ifrån över bara för att protesterna minskat i styrka just nu.
En del talar om nya massiva protester den 25 januari, på årsdagen av revolutionen.
FAKTA: Egyptens val
• Valet är uppdelat i tre distrikt. Det första distriktet, som innefattar 17,5 miljoner röstberättigade i bland annat Kairo och Alexandria, röstade under måndag och tisdag. Resultaten därifrån presenteras under veckan.
• Det slutgiltiga resultatet presenteras någon gång i januari. Presidentval kommer förmodligen hållas någon gång i juni.
• Under denna andra del av revolutionen har drygt 40 personer dödats och många tusen skadats.

