I USA riskerar du fängelse om du har obetalda skulder. Det är delstaten Minnesotas största dagstidning Star-Tribune som har dokumenterat åtskilliga fall runt om i USA där människor arresterats till följd av fattigdom. I Minnesota har arresteringsorderna på gäldenärer ökat med 60 procent de fyra senaste åren. Ibland rör det sig om skulder så låga som 600–700 kronor.
Lagen om att kunna arrestera någon för obetalda skulder är inte ny. Det som är nytt är att de väletablerade, centraliserade och aggressivt arbetande inkassoföretagen, som i många fall drivs av advokater, blivit allt fler.
Precis som i Sverige köper företagen upp obetalda skulder, men använder sig utan större omsvep av domstolarna för att driva in dem. Det vanligaste sättet om inkassoföretagen inte lyckats skrämma gäldenärerna till att betala är att personerna uppsöks i sitt hem av polis med arresteringsorder.
Star-Tribune rapporterar om en mängd fall där människor arresterats för små skulder. Ett av exemplen berättar om en man i Illinois, som i januari hämtades till domstol, och dömdes till ”fängelse på obestämd tid”. Han fick besked om att han inte skulle släppas förrän han betalade en skuld på 300
dollar som han hade till en brädgård.
Mannen som var takläggare med eget företag hade vid en olycka brutit sin nacke och ansökte nu om sjukpension. Efter tre timmar i en häktescell, löste hans fru ut honom genom att låna de 300 dollarna på kredit.
– Det här är bara ytterligare ett slag mot personer som redan kämpar, säger Beverly Yang, advokat som har representerat tre gäldenärer i Illinois som gripits de senaste två månaderna, till Star-Tribune.
– Om de hade pengar att betala dessa skuldindrivare, så skulle de göra det.
