Belägringen av Iran trappas upp

Allt sedan Bagdads fall 2003 har varningsropen om att USA planerar att ta även Teheran kommit och gått, ekat och falnat, stigit till krigslarm bara för att sedan sjunka tillbaka till bakgrundsbrus igen. Under de senaste veckorna har världsmedia – men inte svensk media – allt mer liknat en vadslagningsbyrå, där spekulationerna skruvats upp till hittills oanade nivåer. Planerar USA att bomba Iran vilken dag som helst? Eller i vår, när George W Bush kan iscensätta sina sista upptåg utan att störa presidentkampanjen alltför mycket? Eller våren 2008, när en ny krigslysten president intagit Vita huset?
– Tredje världskrigets första salvor kan avlossas inom några månader, skrev Mary Riddell, kommentator i Observer, i söndags.
Men oavsett ominösa rykten om bomber på stand-by står det klart att Mellanösterns komplexa karta av motsättningar redan nu underordnas konfrontationen mellan väst och Iran. USA:s successivt stegrade aggression har i denna stund ytterst påtagliga effekter på människor i regionen.

Det gäller, för det första, det nya batteri av sanktioner som USA på egen hand satte i verket den 25 oktober. De står riktade mot över 20 iranska företag och statliga banker, anklagade för inblandning i ”terrorism” i form av stöd till Hamas, Hizbollah, irakiska motståndsgrupper och – mest osannolikt av allt – talibanrörelsen i Afghanistan, en svuren dödsfiende till den Islamiska republiken. Amerikanska medborgare som gör affärer med någon av de svartlistade aktörerna kommer att straffas, men också företag från andra västländer hotas av finansiell bestraffning från USA om de fortsätter sin handel som vanligt.
– Våra åtgärder kommer att inverka avskräckande på varje internationell bank och varje företag som överväger att göra affärer med den iranska regeringen, förklarade Condoleezza Rice.
Med omedelbar verkan har så Världsbanken supsenderat alla sina projekt i Iran. Nödhjälp till jordbävningsoffren i Bam, bostadsbyggande, system för avlopp och rent vatten har lagts i malpåse, eftersom Världsbankens utbetalningar har kanaliserats genom en av de nu brännmärkta terrorbankerna. På söndagen vädjade Irans inrikesminister Mostafa Pour-Mohammadi till sitt folk att strama åt remmarna för att härda ut:
– Alla våra hushåll kan minska våra konsumtionsutgifter med 10 procent. Vår konsumtionskultur måste förändras, sade Pour-Mohammadi.

Frågan är dock om alla iranier verkligen tvingas minska sin konsumtion. Den klass av miljonärsmullor som styr Iran tycks finna sätt att kringgå den amerikanska strypningen. Västeuropeiska banker och företag må lyda Washingtons order och dra sig ur handelsförbindelser, men Kinas ekonomiska närvaro ökar markant, och vid årsskiftet beräknas Kina för första gången gå om Tyskland som Irans största handelspartner.
Samtidigt har eskaleringen fått en i alla avssenden paradoxal effekt: ytterligare en våldsam stegring av oljepriset. Dagen efter att sanktionerna trädde i kraft passerade börspriset på ett fat råolja för första gången 92 dollar, och det närmar sig nu den ödesdigra hundradollarsgränsen. Världsrekordet från den förra extrema Irankrisen – år 1981 – har därmed överträffats, med fatala konsekvenser för priserna på basvaror världen över (se artikel intill). Men för miljonärsmullorna är prisstegringen en välsignelse. Så länge Iran har kunder för sin oljeexport – och efterfrågan är garanterad, såvitt inte USA:s flotta blockerar hamnarna – kommer guldet att fortsätta strömma in i statskassan, till stor del tack vare just sanktionerna.
Iran har världens näst största oljereserver. Iran är den fjärde största producenten av råolja. I en världsekonomi som ständigt ökar sin förbränning av fossila bränslen är tillgången till landets oljerikedomar absolut oundgänglig, och den situation som USA nu arrangerat blir därmed allt mer ohållbar: amerikanska och europeiska oljeföretag hindras från att sätta sina borrar i den iranska sanden, samtidigt som de – och resten av världskapitalismen – skriker efter den som aldrig förr. Motsättningen drivs mot sin spets. På söndagen varnade Irans oljeminister de oljejättar av varierande nationalitet som sagt sig vilja utveckla det gigantiska naturgasfältet Assalouyeh och flera andra jungfrufält att snabbt skriver under avtal – annrs kommer dörren att stängas. Iran har statliga företag som själva kan sköta utvinningen om inte omvärlden vill vara med, var ministerns budskap. Men utan kapital utifrån kan Iran aldrig utnyttja sina rikedomar fullt ut och bli också den näst största producenten av olja. I längden kan inte den situationen bestå: det västerländska kapitalets behov av Irans olja är ett allt mer tvingande behov av att landet öppnas.
Det förutsätter regimskifte.

Samtidigt som snaran dras åt runt Iran blir regimen allt djärvare i sin utmaning av USA:s ockupation av Irak. På måndagen presenterade Iran en egen plan för hur Irak ska stabiliseras: genom utdrivning av alla privata legoföretag av typen Blackwater, integration av shiitiska miliser i regeringsstyrkorna, amnesti för motståndsfångar, ett datum för totalt amerikanskt tillbakadragande och – kanske mest kontroversiellt – en multinationell styrka med soldater från alla grannländer för att ersätta USA. Ryan C. Crocker, den amerikanske ambassadören i Irak, avfärdade planen som en ”fantasi” som inte ens skulle ”bevärdigas” med ett svar. På tisdagen invigde dock Iran sitt tredje konsulat i landet, denna gång i kurdiska Arbil, i ännu ett tecken på sitt politiska avancemang.
Vid sidan om USA är Iran i dag den primära källan till makt och ordning i det svårt krigshärjade Irak. Till syvende och sist är det därmed inte bara Irans egna resurser som står på spel i konfrontationen mellan Washington och Teheran – utan också Iraks.

Längs två andra heta fronter i Mellanöstern stärker Irans allierade likaledes sina positioner. Vid gränsen mellan Israel och Libanon pågår just nu den värsta uppladdningen sedan krigsslutet förra sommaren. Förra torsdagen öppnade den libanesiska armén eld mot sex israeliska stridsflygplan som flög in över landet, och samma dag rapporterade Libanon till FN att Israel har kränkt nationens luftrum inte mindre än 290 gånger under de senaste fyra månaderna. Därutöver har 52 räder genomförts på marken, uppgav Ha’aretz. Israel kontrade med att anklaga Hizbollah för att ha mångdubblat sin missilarsenal, och lade skulden för upprustningen på – Iran.

Häromveckan sjösatte den israeliska armén sin största krigsövning hittills i norra Galilén, varpå Hizbollah i helgen svarade med en unikt omfattande nattlig massexercis på sin sida om gränsen. Utom synhåll för UNIFIL och den libanesiska armén övade tusentals gerillasoldater under Sayyed Hassan Nasrallahs eget befäl. Reuters rapporterar att Hizbullah bytt strategi: i stället för att hålla sina militära förmågor hemliga visas de upp för att avskräcka Israel från attack. Men uppladdningen har utlöst nya spekulationer om invasion och gett Israel ännu en pil att rikta mot Iran.
– Bakom så gott som varje konflikt vi har i Mellanöstern kan man se Irans skugga och långa armar. Om denna farliga reigm behärskar teknologin för utveckling av kärnvapen kommer vi att få se se hur den stabilitet som vi försöker bygga i Mellanöstern försvinner, sade den israeliska utrikesministern Tzipi Livni i förra veckan, på en av sina många resor för att piska upp världssamfundet mot Iran.

Samma dynamik är i verkan vid gränsen mellan Israel och Gazaremsan. Där har den israeliska armén genomfört dagliga markräder i tre månaders tid, med oroväckande resultat: det taktiska övertaget över Hamas minskar. Ha’aretz beskrev i förra veckan hur de tre soldater som stupat på marken i Gaza under de senaste månaderna – att jämföra med noll hela året dessförinnan – pekar på en ökad slagkraft i remsans försvar. Små grupper av krypskyttar och bombteam opererar i närheten av muren och står redo när Israel rycker in. Varifrån kommer de? Från Iran, eller från Hizbollahs delar av Libanon, där dussintals palestinska gerillakommendanter tränats för att sedan smugglas in i Gaza – enligt de uppgifter Israels armé sprider.

Följaktligen går Israel i första ledet i kravet på ännu hårdare FN-sanktioner mot Iran. Officiellt uppger både Israel och USA alltjämt att Irans huvudsynd är dess kärnenergiprogram, men anklagelserna framstår just nu som än mer ihåliga än på länge. Förra måndagen avtäckte Egyptens president Hosni Mubarak en storstilad plan för att bygga kärnkraftverk i landet, i syfte att diversifiera landets energiresurser och spara gas och olja till kommande generationer. Det är exakt samma motiv som Iran har angett för sitt kärnenergiprogram – men reaktionerna från USA var diametralt motsatsa.

– Vi har inget att invända. Detta är ett land vi kan samarbeta med, förklarade det amerikanska utrikesdepartementets talesman Sean McCormack, enligt Wahington Post.
Mubarak lovade även att samarbeta med FN:s atomenergiorgan IAEA – något också Iran har gjort – förnekade, liksom Iran, att målet skulle vara en atombomb men deklarade att kärnenergiprogrammet ”är en väsentlig del av Eygyptens nationella säkerhetsstrategi”.
Efter staten Israel får den egyptiska diktaturen störst militärt stöd från USA av alla världens länder, nästa år minst 1,3 miljarder dollar. Men Egypten är inte den enda av USA:s klientstater i Mellanöstern som fått grönt ljus för kärnkraftsprogram på senare tid. I september undertecknade Yemen ett avtal med ett amerikanskt företag om utveckling av civil kärnkraft under de kommande tio åren, och liknande avtal har ingåtts med Algeriet, Marocko, Jordanien och flera Gulfstater.
Från amerikanskt och israeliskt håll heter det att Iran skiljer ut sig från alla andra länder i sin ambition att ta steget från kärnkraft till kärnvapen. Men IAEA avfärdar alla sådana bedömningar som grundlösa.

– Jag har inte sett någon information som tyder på ett konkret och aktivt kärnvapenprogram för närvarande, sade nyligen IAEA:s chef Mohammed El-Baradei, som också varnat för att bombningar skulle vara ”kontraproduktiva” och ”katastrofala”. El-Baradei spelar därmed samma roll som Hans Blix inför invasionen av Irak, och bespottas likaledes som vekling. Den israeliske ministern för strategiska frågor, utlrahöken Avigdor Lieberman, fördömde på tisdagen El-Baradei för att han ”identifierar sig med iranierna på en personlig nivå” och beskyllde honom för att aktivt hjälpa Iran att skaffa atombomber.
Hur USA och Israel förhåller sig till IAEA står också klart efter den mystiska attacken mot Syrien den 6 september. Israeliskt stridsflyg bombade mål djupt inne på syriskt territorium, i en räd som länge omgärdades av djup sekretess. Efterhand har dock USA och Israel låtit omvärlden veta att den anläggning som bombades var ett kärnkraftverk under uppförande, vilket fått IAEA att reagera med bestörtning: El-Baradei har rasat mot vad han kallar en ”bomba först, fråga sedan-politik”.

– Bushadministrationens beslut att inte dela med sig till IAEA av sin underrättelseinformation om den syriska anläggningen var ännu en uppvisning i USA:s förakt för FN-organet. Det tyder på att USA vill styra frågan om kärnvapenspridning helt själv – med undantag för Israel, som utsetts till Mellanösterns kärnkraftspolis, säger den före detta CIA-analytikern Ray Close till nyhetsbyrån IPS.
Räden mot Syrien har tolkats som en generalrepetition inför ett anfall mot Iran. Samtidigt kommer ständiga rapporter om att USA och Storbritannien uppgraderar sina bomflygshangarer i regionen och sänder dit fler stridsfartyg.

En avgörande skillnad mot förspelet till Irakinvasionen är, som New Statesman nyligen påpekade i en ledare, att EU:s tyngsta nationer denna gång är med på tåget. Frankrike och Tyskland – de två länder som stretade emot en invasion 2003 – styrs i dag av regeringar med exempellös välvilja till Bushadministrationen, och i synnerhet Frankrike har sänt signaler om stöd för ett eventuellt krig mot Iran. Den hegemoniska formationen – de avancerade kapitaliststaternas uppslutning bakom USA:s ledarskap – är i dag långt mer sammansvetsad än i början av år 2003.

Ytterligare ett konkret resultat av spänningarna är, således, belägringsstämning inne i Iran.
– Ända sedan revolutionen 1979 har våra fiender konspirerat mot oss, med den aktuella situationen saknar motstycke. Alla måste vara på sin vakt. De amerikanska truppernas och deras bundsförvanters närvaro är exceptionell, liksom det klimat av rädsla som de skapar, sade Irans kanske mest inflytelserike politiker, miljonärsmullan Hashemi Rafsanjani, i ett tal förra torsdagen.

Paranoian tar sig många uttryck. När 152 döda delfiner spolades i land i södra Iran förra veckan förklarade myndigheterna den unika händelsen med att djuren måste ha dött av strålning från USA:s stridsfartyg. Regimen drar samtidigt maximal nytta av situationen för att slå till mot sina inre fiender. Mansour Ossanlou, ledare för Irans bussförarfack och ikon för landets oppositionella krafter, dömdes på tidsdagen till fem år i fängelse för sammansvärjning mot nationen. Också den andre av landets främsta arbetarledare, förstamaj-organisatören Mahmoud Salehi, försmäktar just nu i en fängelsehåla; båda lider av usla hälsoförhållanden som försätter dem i livsfara.
Den 18 oktober bröt regimen ett tabu i sin kamp mot den nya arbetarrörelsen. Sju skarpa skott avlossades mot Mjid Hamidi, arbetaraktivist i Sanandajj, av civilklädda agenter. Hamidi skadades svårt, medan två andra aktivister i Irans kurdiska provins undkom liknande mordförsök oskadda.

Frekvensen av strejker har sjunkit kraftigt i Iran det senaste halvåret, men det folkliga missnöjet med rasande inflation och låga löner kokar. Vissa falanger av Irans styrande elit vänder sig också mot den politik som Ahmadinejad bedriver; de fruktar att den fört den Islamiska republiken till undergångens rand. Inför parlamentsvalen i mars har en intensiv politisk debatt utbrutit, och den tidigare presidenten Mohammed Khatami förbereder comeback med stöd av reformsinnade miljonärsmullor. Samtidigt stärks det folkliga stödet för Ahmadinejads hårdföra falang av varje ytterligare skärpning i konflikten med väst.

Publicerad Uppdaterad
1 day sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Foto: Martina Holmberg/TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: När du får oväntat besök

En morgon är inget detsamma.
Man lyfter sin kaffekopp
då ur den en plötslig eldsflamma
och fyra djur stiger opp.

Barndom, Längtan, Svid och Moral
heter varelserna som flyttar in
i lägenheten man haft som ett skal
omkring sitt eget skinn.

När man som vanligt till arbetet
gör sig redo att gå
ligger de där över hallgolvet
tysta, och tittar på.

Till kvällen så micrar man rester
man äter trött vid sitt bord.
Fyra djur sitter som gäster.
Betraktar en utan ett ord.

Publicerad Uppdaterad
2 days sedan
Alexandra Urisman Otto om El Nino, värmeböljan, klimatförändringar.

Alexandra Urisman Otto:
Allt brinner och de ”progressiva” fortsätter som vanligt

Klimatforskare som annars brukar uttrycka sig återhållsamt erkänner sig nu vara i chock. Samtidigt befinner sig det offentliga samtalet långt ifrån den katastrofala verklighet vi lever i, skriver Alexandra Urisman Otto.

Europa kokar och brinner på samma gång. Hettan har stängt Eiffeltornet och lågorna står höga strax utanför den franska huvudstaden. Hundratals människor har dött i drunkningsolyckor och den senaste värmeböljan (vi går redan in i sommarens tredje) kopplas till tiotusentals för tidiga dödsfall.

Har du också panik i hettan? Känns det som en mardröm? Bra, allt annat vore fullständigt orimligt. 

Klimatforskaren Zeke Hausfather skrev på måndagen att han brukar vara ganska återhållsam när han diskuterar klimatdata. Bara en enda gång – i september 2023, när de globala temperaturerna för månaden visade sig vara hela 0,5 °C varmare än någon tidigare septembermånad – har han blivit chockad. 

”Fram till i dag”, skriver han. 

Årets El Niño kan bli den starkaste som uppmätts

Zeke Hausfather är chockad igen efter att ha analyserat hur de olika klimatmodellerna bedömer läget för hur den begynnande El Niño-händelsen ska utveckla sig. El Niño är ett återkommande väderfenomen som uppstår när havsvattnet i delar av Stilla havet blir ovanligt varmt. Det påverkar vädret över stora delar av världen och under våren har forskare allt oftare varnat för att den här El Niñon kommer att bli extrem. 

Det verkar vara en underdrift, menar nu Zeke Hausfather.

”Det ser ut som att årets El Niño inte bara med stor sannolikhet kommer att bli den starkaste sedan tillförlitliga mätningar inleddes – den kan till och med bli den starkaste med en verkligt häpnadsväckande marginal”, skriver han.

Styrkan i El Niño går att förutspå genom att mäta avvikelser i havsytans temperatur i ett specifikt område i den tropiska delen av Stilla havet. När alla klimatmodeller nu har analyserats ligger medianvärdet på 3,6 grader Celsius, omkring 0,8 grader högre än det tidigare rekordet från 2015-16. 

”För att sätta detta i sitt sammanhang”, skriver Zeke Hausfather och sedan förklarar han: Skillnaden mellan den starkaste och den femte starkaste El Niño-händelsen under de senaste 150 åren är endast omkring 0,5 grader. 

Han avslutar:

”Modellerna förutspår något som ligger utanför ramen för allt vi någonsin har observerat.”

Skäl till panik? Ja. 

Gaslightande debattklimat om klimatet

Men värst i denna mardröm är ändå hur långt ifrån den här verkligheten som vårt offentliga samtal befinner sig. Ingenstans säger någon som det är. Till och med det så kallade ”progressiva” Sverige fokuserar på att legitimera sina egna och andras flygresor, i stället för att bidra till – och kräva – den verkliga, genomgripande omställning som vi vet krävs. 

Ett exempel: Sverige har klimatmål som aldrig nås men som framför allt i sig är gravt otillräckliga. Bara omkring en tredjedel av svenskarnas utsläpp räknas med när klimatmålen utvärderas – ändå hörs inte ett enda parti i valrörelsen kräva att alla utsläpp ska omfattas av klimatmålen. Ingenstans, förutom från vissa aktivister, kommer krav på verklig, genomgripande systemförändring.

Vad fan ska man göra, då?

Det är inget fel med att ha panik vare sig över hettan eller det gaslightande debattklimatet. Tvärtom är det en fullt rimlig reaktion på det oerhörda hot som hänger över oss. Använd paniken och påminn dig om att det finns fler som känner som du. Lyssna på dem, läs vad de skriver. Organisera dig tillsammans med dem. 

För det här är ingen mardröm. Det är den nya verkligheten.

Publicerad Uppdaterad
2 days sedan
Sverige pekas ut för att i flera regioner ha behandlat EU-migranter sämre i jämförelse med andra utsatta grupper, samt för indirekt diskriminering på etnisk grund. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman SVD/TT

Sverige diskriminerar när EU-migranter vägras vård

Europeiska kommittén för sociala rättigheter har fastslagit att Sverige kränkt EU-migranters rättigheter genom att neka till vård. Jonatan Michaneck tycker att det borde oroa oss alla att staten tar så lättvindigt på uppenbar diskriminering och kränkningar av mänskliga rättigheter.

Kritiken är svidande från Europeiska kommittén för sociala rättigheter som enhälligt slår fast att Sverige begått allvarliga människorättskränkningar när staten och regioner nekat EU-migranter sjukvård, eller tagit betalt för nödvändig sjukvård.

 I uttalandet står det skrivet att Sverige anses ha kränkt personernas rättigheter genom nekande av vård och särbehandling på grund av deras status som sårbara EU-migranter. Därutöver pekas Sverige ut för att i flera regioner ha behandlat EU-migranter sämre i jämförelse med andra utsatta grupper, samt för indirekt diskriminering på etnisk grund.

Många tror nog att Sverige behandlar romer och EU-migranter bättre än andra europeiska länder där rasismen är mer uttalad. Kommitténs yttrande vänder på många sätt upp och ner på idén om den svenska givmildheten och blottlägger en stat som givit upp på sitt ansvar gentemot europeiska medborgare och de mänskliga rättigheterna.

Undviker vård av rädsla för kostnader

En kvinna från Bulgarien som gör akut kejsarsnitt i Gävle faktureras 179 251 kronor. Kostnaderna är förstås omöjliga för en person i marginaliserad tillvaro att betala. Även för en heltidsarbetande skulle summan vara överdådig. Personer har också blivit fakturerade för akutbesök i samband med stroke och hjärtproblem, samt efter rån, misshandel, och bilolycka. Barnafödande och mödravård är andra vårdbesök som lett till fakturor på 3000 kronor och uppåt och det finns fler exempel. Amnesty international nämner dessutom att många ur gruppen undviker att söka vård av rädsla att drabbas av höga utgifter.

Jonatan Michaneck är socialarbetare på räddningsmissionens härbärgen för EU-migranter. Foto: Privat.

EU-migranter är en särskilt utsatt grupp av många skäl. I sina hemländer nekas de ofta tillgång till det egna landets välfärdssystem på grund av utbredd och systematisk diskriminering som också har andra förödande konsekvenser. Fattigdomen hos gruppen är utbredd och nödställdheten stor. 

Sveriges hinder för vård riskerar liv, och förutom att det är landets plikt att leva upp till skrivelserna om rätten till vård borde det oroa oss alla att staten tar så lättvindigt på uppenbar diskriminering och kränkningar av mänskliga rättigheter.

Sverige måste ta åt sig av kritiken och förutom att se till att ingen människa berövas rätten till vård anser jag att vi borde ersätta i fullo de personer som drabbats av kostnader i samband med vårdbesök. I framtiden hoppas jag att staten och regionerna prioriterar människorna, framför försöken att hitta kryphål.

Publicerad Uppdaterad
1 week sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Foto: Nicklas Thegerström / TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Rätten att lata sig

Vila nu, lilla proletär.
Tids nog får du slava.
Den ljuva sommartid är här.
Häll i dig lite cava.

Tacka mormorsmors och farfarsfars strid
som denna din ledighet givit dig
genom att stå upp, som de på sin tid,
för rätten att lata sig.

Eller ligg still i gräset, ljuvligt slö
och ge blanka fan i alla måsten.
Robot ska flyta på rygg i en sjö.
Säg hej och välkommen till rosten.

Och du som slavar genom dagen så het,
utan semester sommaren som julen,
sno dig en rast när ingen ser, för alla vet
att frihet smakar ännu bättre stulen.

Publicerad Uppdaterad
1 week sedan
”Det krävs omedelbara insatser för att kartlägga och skydda de kvarvarande ur- och naturskogarna”, skriver Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall. Foto: Anders Wiklund/TT, Björn Nordqvist

De sista oskyddade naturskogarna på väg att försvinna

Enbart tre av åtta partier vill ge de sista oskyddade naturskogarna i Sverige ett strikt skydd till 2030. Det visar Naturskyddsföreningens valenkät. Inget av de stora partierna svarar ja på vår fråga om att kartlägga och skydda ur- och naturskogarna till 2030. Det innebär att dessa viktiga skogar nu riskerar att försvinna, skriver Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall.

Tillståndet för den biologiska mångfalden i Sveriges skogar är allvarligt. Förutom i det fjällnära området finns ur- och naturskogar bara kvar som öar i landskapet, och mer än tusen skogslevande arter är hotade. 

Ur- och naturskogar är avgörande för att bevara hotade arter, stabila ekosystem och som kolsänkor. Men stora delar av detta naturarv går förlorat i snabb takt. De ekologiska värden som byggts upp under århundraden kommer inte kunna återskapas inom överskådlig tid, om ens någonsin. 

Alla ur- och naturskogar i EU ska vara strikt skyddade till år 2030. Om Sveriges åtaganden om strikt skydd ska nås krävs omedelbara insatser med kartläggning och skydd. Annars riskerar dessa skogar att avverkas. 

Oroväckande svar från riksdagens partier

Inför valet frågade Naturskyddsföreningen därför samtliga riksdagspartier om de ställer sig bakom förslaget att kartlägga alla ur- och naturskogar och säkerställa ett strikt skydd senast 2030. Resultatet är oroande. Endast tre av riksdagens åtta partier ställer sig bakom förslaget, och ingen av de stora partierna säger ja. Detta innebär att det ännu är långt till riksdagsmajoritet för förslaget. 

Ur-och naturskogar är några av de mest värdefulla ekosystemen för biologisk mångfald i Sverige och Europa. Eftersom lagen inte stoppar avverkning av ur- och naturskogar är risken stor att dessa ovärderliga skogar fortsätter att gå förlorade. Och avverkningstakten bara ökar. De senaste fyra åren har avverkningar i skogar med höga naturvärden ökat med hela 400 procent, enligt den ansvariga myndigheten Skogsstyrelsen. Samtidigt har riksdagen nyligen beslutat om regellättnader för skogsbruket, vilket riskerar att förvärra situationen ytterligare.

Det krävs omedelbara insatser för att kartlägga och skydda de kvarvarande ur- och naturskogarna. Det är både obegripligt och mycket oroande att majoriteten av partierna inte vill detta. Nu är det upp till politiken att ta ansvar. 

Beatrice Rindevall, ordförande Naturskyddsföreningen

Publicerad
2 weeks sedan
Kusra på norra Västbanken ligger mellan bosättningen Migdalim och den olagliga utposten Esh Kodesh. Det är en av de palestinska byar som har störst problem med bosättarvåld. Palestinierna kan inte göra mycket för att försvara sig mot bosättarna. Mannen på bilden hoppas att ett staket åtminstone ska fördröja dem. Foto: Yvonne Åsell / TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Huset

Det var en gång ett hus.
Det stod i östra Jerusalem.
I huset fanns ett särskilt ljus,
som det alltid gör i nåns hem.

Så länge hade huset tillhört släkten
att många små i det lärt sig gå,
blivit stora, flyttat ut och sen
kommit dit med sina egna små.

Nu bilar en pappa bort betongen,
ett golv han gjöt när dottern var fem
för att slippa betala rivningen
som staten beordrat av hans hem.

Förra veckan tog han ner taket.
Väggarna slog han ut igår.
Det sades att huset saknade ett
bygglov hans folk aldrig får.

Varför det blev som det blev
är en grym historia, och en lång,
och sagan om huset som orättvisan rev
blev därför att det var en gång.

Publicerad Uppdaterad
2 weeks sedan
Arbetsplatsolycka utanför Jönköping
Mannen fördes akut till sjukhus med svåra skador. Foto: Johan Nilsson/TT

Man svårt skadad efter olycka på industriområde i Jönköping


En person har förts till sjukhus med svåra skador efter en allvarlig arbetsplatsolycka i ett industriområde strax utanför Jönköping under måndagseftermiddagen.

Det var strax innan 13 på tisdagen som larmet kom till räddningstjänsten. En man hade då fått tunga föremål över sig vid ett företag i Torsvik söder om Jönköping. Både polis och räddningstjänst kallades till platsen och mannen fördes akut till sjukhus med allvarliga skador. 

Olycksplatsen inne på industriområdet har nu spärrats av och en utredning om arbetsplatsolycka har upprättats av polisen.

Publicerad Uppdaterad
2 weeks sedan
EU-migranter nekas svensk sjukvård
Organisationen Läkare i Världen har träffat flertalet av de 129 personerna som nekats svensk sjukvård. Foto: Emil Langvad/TT och Johan Nilsson/TT

Hård kritik mot Sverige: EU-migranter nekas vård


EU-migranter i Sverige har vid upprepade tillfällen nekats nödvändig vård. Det här slår Europeiska kommittén för sociala rättigheter nu fast efter en anmälan från organisationerna Läkare i Världen och Amnesty.

– Att svenska staten kränker en av de mest grundläggande mänskliga rättigheterna är fullständigt oacceptabelt, säger Anna Johansson, generalsekreterare på Amnesty Sverige i ett uttalande till Svt.

Det rör sig om allt från unga kvinnor som nekats abort till personer som misshandlats men motats bort från vårdkliniker och sjukhus på grund av deras ursprung. Totalt har Amnesty och organisationen Läkare i Världen, som träffat flertalet av personerna bakom de anmälda fallen, anmält den svenska staten för 129 fall där EU-migranter inte fått den vård de har rätt till.

Nu slår Europeiska kommittén för sociala rättigheter fast att Sverige brustit på flera punkter och kritiserar samtidigt staten för diskriminering.

Regeringen tillbakavisar dock anklagelserna men den kristdemokratiska sjukvårdsministern Elisabet Lann skriver i en kommentar till Svt att de nu kommer analysera rapporten och invänta rekommendationer från EU:s ministerråd.

Enligt Amnesty beror problemet med nekad vård på att många redan utsatta EU-migranter saknar det europeiska sjukföräkringskortet som ger rätt till subventionerad vård. Det här på grund av diskriminering i hemländerna.

– Det egna landet har självklart ett ansvar att lösa den här situationen. Men nu handlar det om vad Sverige har för ansvar för att säkerställa att människor får rätt till vård som inte kan vänta, säger Anna Johansson till Svt.

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan

Sommarhälsning – ta hand om er i värmen!

Hallå!

Här kommer en hälsning från mig (Alexandra) i Stockholm. Greta befinner sig i Köpenhamn där hon står inför rätta tillsammans med flera andra studenter efter en fredlig protestaktion på universitetet för två år sedan (!), där de krävde att universitetet skulle avbryta sina samarbeten med israeliska universitet.

– Vi står inför rätta medan de verkliga brottslingarna – de som skapar död och förstörelse – och företag och institutioner som hjälper dem, går fria, sa hon på den första rättegångsdagen.

Det är mycket farligt i stora delar av Europa nu, som många av er säkert har läst. Som Aftonbladet skriver upplevde minst 101 miljoner européer temperaturer på över 35 grader under torsdagen. Över 200 värmerelaterade dödsfall har konstaterats i Spanien och hundratals har drunknat i Frankrike. Även Italien rapporterar döda i anslutning till hettan. 

Som jag skrev i en krönika häromdagen hade en 33-årig mamma just kommit hem efter att ha varit och handlat i Carpentras i sydöstra Frankrike i måndags, när hennes två pojkar – en tvååring och en fyraåring – sprang iväg och busade. De gick in i familjens bil och stängde om sig. Dörrarna gick i baklås och eftersom temperaturerna i landet just nu är rekordhöga räckte det med en kort stund, enligt mamman tio minuter eller en kvart, sedan var det för sent. Obduktionen visade att pojkarna dog av ”långvarig exponering för extrem värme”.

Igår hände samma sak i en förort till Paris. En treårig pojke dog.

Det skrämmer mig enormt att det verkar som att inte ens den här typen av fruktansvärda händelser leder till de samtal vi skulle behöva ha – varken i politiken eller i våra personliga liv. Ett och annat inlägg dyker upp som handlar om hur dåligt förberedda vi tycks vara, att klimatanpassningen behöver förbättras. Men det är som att vi helt bortser från det centrala: att utsläppen ökar i en situation när det som krävs är akuta, dramatiska minskningar.

Det är som ett badkar. Vårt badkar är redan fyllt upp till kanten. Eftersom utsläppen stannar i atmosfären i hundratals eller tusentals år så räcker det inte att minska utsläppen – kranen behöver skruvas åt helt. Istället vrider vi alltså upp den och den står nu under högre tryck än någonsin. Givetvis behövs stora anpassningsåtgärder och i det akuta läget behöver fokus ligga på att rädda de människor som hotas av värmen. Men den viktigaste anpassningen är att fokusera på det som FN:s klimatpanel redan 2018 sa krävdes:

Snabba, genomgripande och aldrig tidigare skådade förändringar i varje del av våra samhällen.

Nu tar bloggen en liten paus (om inget oförutsett händer) och är tillbaka i när valrörelsen drar igång igen i augusti. För den som har missat kan jag tipsa om att sommarläsa vad 83-åriga Kader hade att säga i sin väljarintervju. Ett kort utdrag här:

– Det finns fina människor i Sverige som tänker och bryr sig om vad som händer i Palestina och andra länder. Men det politiska klimatet är inte som förr, inte som när jag kom till Sverige. Sverige var det bästa landet i hela Europa. Med ekonomi, med jobb. Folk var vänliga. Men inte nu längre. Jag vet inte varför men Sverige har förändrats mycket. Det var bättre förr.

Ta hand om er under sommarveckorna – svalka er ordentligt! Och hoppas ni får ha viktiga, riktiga samtal med varandra! 

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Naina Helén Jåma/TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Den riktige mannen

Den riktige mannen, han försörjer sin familj
– men just den här bara har ingen.
Han undrar så varför, han tänker sig trött,
han söker så hårt efter sanningen.

Ge honom bara ett enkelt svar,
en klar manual han kan följa.
En självklarhet som från självförakt ren
den riktige mannen kan skölja.

Vem vet vart din hjärna tog vägen
framför datorn där i ensamhet?
Vad gror i någon som inte duger?
Vad växer, vad såg du – vem vet?

Allt är en jävla röra, men
kom sätt dig med oss andra här.
Låt oss tala som vänner om
vad ”riktig” och ”människa” är.

Jag tror det är någon som lyssnar,
som hjälper någon annan i nöd.
En som räddar en annan människa
från en orättvis onödig död

– vad tror du?

Publicerad Uppdaterad