Ett avtal är nu på plats även i måleribranschen. Slutprodukten blev ett 13-månadersavtal med löner enligt märket på 2,2 procent. Att arbetsköparnas försök att förändra lönemodellen gick i stöpet var strejkens förtjänst, enligt Målareförbundets ordförande Mikael Johansson.
– Jag får lov att säga att jag är nöjd. Man vill förstås alltid komma längre med ett avtal, men makten över lönebildningen blev den stora frågan och den satt långt inne. När arbetsgivarna släppte kravet på att göra förändringar så kunde förhandla om normala villkorsfrågor, säger han.
Av de många krav som Målareförbundet ursprungligen ställde återstod vid slutförhandlingarna enbart tre: arbetstidsförkortning, ersättning för resor i arbetet och extra anställningsskydd för gravida. På första punkten följer överenskommelsen byggavtalet och arbetstiden förkortas med två timmar per år. Frågan om reseersättning landade i en partsgemensam arbetsgrupp.
Däremot lyckades facket få igenom frågan om extra skydd för gravida målare. Hädanefter är en målare som tvingas sluta arbetet på grund av graviditet skyddad från uppsägning medan hon är hemma.
Det är en fråga om anständighet.
Mikael Johansson, ordförande för Målareförbundet
– Den blev helt i enlighet med vårt yrkande. Det är en fråga om anständighet. Om 50 år kommer folk tycka att det är lustigt att man var tvungna att bråka om en sådan naturlig sak. Jag är förbannat stolt över den bestämmelsen, säger Mikael Johansson.
Det var en överenskommelse som enligt facket satt långt inne för arbetsköparna i Måleriföretagen. Till en början sade sig arbetsköparna vara villiga att gå med på det så länge deras krav om förändringar i ackordssystmet hörsammades. Det var för facket oacceptabelt och strejken rullade vidare. När sedan Måleriföretagen efter två veckors strejk släppte förändringskraven var de inte längre villiga att gå med på det extra skyddet för gravida. Arbetsköparnas hållning höll på att leda till ytterligare strejk, men så gav de med sig.
Varför var det så svårt att gå med på att skydda gravida kvinnor från uppsägning?
– Det var inte så svårt. För att ge ett grundläggande perspektiv så vill vi inte lägga in saker som egentligen ska regleras i lag. Trots det så hade vi det i vårt slutbud, men det sade facket nej till, säger Rolf Bladh, förhandlingschef på Måleriföretagen.
Vad är din inställning till måleriavtalet så här i efterhand?
– Det är alltid lika tråkigt när man inte kan komma till ett avtal som vi kan förhandla fram utan strejk och medling. Det är bara att konstatera att en förhandling som slutar med ett medlarbud är ett misslyckande för oss och för Målareförbundet.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla låsta artiklar på arbetaren.se.
✓ Digitala nyheter varje vardag
Efter första månaden övergår prenumerationen till ordinarie pris, 59 kr/mån.
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill



