
Arbetaren delar varje år ut Ottarpriset. Priset går till personer eller grupper som kämpar för jämlikhet och feminism, särskilt kopplat till sexuella rättigheter.
Vill du nominera någon eller några till nästa Ottarpris? Mejla [email protected]! Senast den 31 januari. Skicka med din adress så får du hem ett exemplar av tidernas coolaste kondom.
Ottarpriset består av 10 000 kronor, ett diplom och en middag med Arbetarens redaktion.
Nominera till Ottarpriset och få Arbetarens kondom!
Om Elise ”Ottar” Ottesen-Jensen
Elise Ottesen-Jensen var en av Arbetarens viktigaste medarbetare under 1920- och 1930-talen. Hon var syndikalist, aktiv antifascist, feminist och sexualupplysare. År 1933 var hon med och grundade RFSU, Riksförbundet för sexuell upplysning.
Tidigare Ottarpris
Ottarpriset instiftades 2017 och delades ut för första gången 2018. Syftet är att uppmärksamma människor som arbetar i Elise ”Ottar” Ottesen-Jensens anda. Ottarpriset ska främja kvinnors grundläggande rätt till jämlikhet, som rätten att bestämma över sina egna kroppar och rätten att på samma villkor som män få röra sig i och ta del av de offentliga rummen och samhällets resurser.
När du nominerar någon till Ottarpriset – får du ett exemplar av tidernas coolaste kondom! Skicka med din adress så får du hem kondomen.
2022: QJouren Väst
2021: BB-ockupanterna i Sollefteå
2020: Noorihe Halimi
2019: Ida Östensson
2018: Bita Eshraghi