Utrikes #60/2022

Indien: Kritik mot polis som ska skydda kvinnor

Protest mot sexuellt våld i Mumbai år 2019. Foto: Rafiq Maqbool/TT

Delstatsregeringen i Indiens största provins Uttar Pradesh har tillsatt en särskild polisenhet med uppgift att öka tryggheten för kvinnor i offentliga miljöer. Kritiker menar att polisstyrkan avspeglar en patriarkal syn på kvinnor.

Polisenheten, kallad ”Romeo squad”, bildades först för några år sedan i syfte att öka tryggheten för kvinnor, men drogs sedan tillbaka efter att ha mött hård kritik. I våras beslutade dock delstatsregeringen att återinföra den särskilda polisenheten.

Kritiker menar att gruppen, i stället för att stärka tryggheten för kvinnor, utnyttjas för att gripa unga par som ger uttryck för sin kärleksrelation på offentliga platser.

Publicerad Uppdaterad

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
[email protected]

Följ oss på MastodonFölj oss via rss

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
[email protected]

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Se kriminella möta blockader

 

Fyll i din mejladress så skickar vi länk till videoreportaget 👇

Klicka här för att stänga