Utställningen, som finns på antirasistiskablickar.se består av kunskapsbanken Bilders makt samt illustrationer från den antirasistiska tidskriften Mana och från Galago, som enkelt går att navigera mellan.
Kunskapsbanken Bilders makt samlar stereotypa bilder och berättar deras historia, funktion och teman. Bilders makt har en åldersrekommendation på 15 år, då inga barn ska utsättas för stereotypa bilder. Bilders makt visar hur ”mönstret gör monstret”.
På sajten kan man läsa: ”De som försvarar stereotypa bilder tycks ofta bara se och känna till just den bild de försvarar – och se den bilden som unik, medan de som känner igen stereotyperna ser repetitionen av samma bilder om och om igen genom historien och i samtiden.”
Ur en seria på temat Sverige och antirasism av Bianco Casco i Galago 1, 2019
Bild: Bianco Casco/Galago/Antirasistiska blickar
Kunskapsbanken innehåller både nyskapade bilder som belyser hur visuell kultur och stereotyper påverkar oss och samlingar av bilder som tillsammans bygger upp enskilda stereotyper av allt i från kvinnor med östasiatiskt utseende, judiska personer till samer och mörk hudfärg. Men den visar också exempel på icke-stereotypa bilder.
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vardag
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
♡ Stöd Arbetaren med en extra slant varje månad
Inga bindningstider – säg upp när du vill