”Jag kommer att dö socialist”

Zygmunt Bauman är sociologen som gång på gång sätter fingret på det som vi allra minst vill se – i oss själva och i vår samtid. Han har kallats pessimist. Själv säger han att han är ”besatt av samtiden”, just därför att det är våra val i dag som kommer att avgöra framtiden.

FAKTA | Zygmunt Bauman

Zygmunt Bauman var professor i sociologi vid Leeds universitet.

Han föddes i Polen 1925. När nazisterna 1939 invaderade Polen flydde hans familj till Sovjetunionen.

I slutet av 1960- talet tvingades han på nytt lämna sitt hemland på grund av antisemitiska strömningar. Han flyttade först till Israel för att arbeta vid Tel Avivs universitet, men flyttade snart vidare till Leeds, där han bodde sedan 1971.

Han har skrivit närmare 60 böcker, bland annat Flytande rädsla, Konsumtionsliv, På spaning efter politiken och Det individualiserade samhället.

Hans stora internationella genombrott kom med boken Auschwitz och det moderna samhället. I boken, som blev kontroversiell när den släpptes 1989, driver han tesen att förintelsen inte var någon ”ond avstickare”, utan en konsekvens av modernitetens variant av rationalitet. Citat ur boken är ”Det rationella försvaret av ens egen överlevnad fordrade att man inte motsatte sig den andres undergång” och ”I ett system där rationalitet och etik pekar i motsatta riktningar, är humaniteten den stora förloraren”.

FLER TEXTER FRÅN ARBETAREN om Zygmunt Bauman och hans verk återfinns här och här.

När stora upplopp bröt ut i England bröt ut 2011 framstod Zygmunt Bauman nästan som en profet. Han har beskrivit hur den växande ojämlikheten skapar ett minfält där det inte i förväg går att se vad som kommer att utlösa en explosion – men att det förr eller senare kommer att smälla.

– Upploppen i England var ett oorganiserat, opolitiskt, improduktivt uppror – en reaktion, inte ett försök att åstadkomma något eller att göra samhället bättre.

– Det var inte heller de hungrigas upplopp, utan en explosion av ilska från förödmjukade och frustrerade konsumenter, säger Zygmunt Bauman, där vi sitter på en parkbänk vid en trafikerad gata i Stockholm.

De senaste åren har han ägnat en stor del av sitt arbete åt den konsumtionskultur som kommit att definiera det västerländska samhället. Zygmunt Bauman menar att vi är indoktrinerade i att tro att konsumtion är fri vilja – och till och med ett mått på fri vilja. Han beskriver hur gallerior har blivit en slags apotek. När vi är ledsna shoppar vi, har vi tråkigt så shoppar vi.

Men inte enbart för att stilla våra individuella önskningar. Vi intalas att det också är för nationens bästa, att tillväxt genom konsumtion är enda vägen framåt – mot välstånd och lycka. För dem som inte kan delta fullt ut i konsumtionssamhället är det ett ”oförverkligade livets gnagande stigma”.

Konsumtionssamhället är också individualismens samhälle – något som leder till allt större otrygghet. Trots att vi på många sätt lever i historiens kanske tryggaste samhällen breder sig den allmänna rädslan ut sig. Arbetsmarknaden blir allt mer osäker, nationalstaten förlorar allt mer makt till globala processer och marknadens nycker påverkar en allt större del av våra liv.

Även den växande främlingsrädslan som sprider sig i Europa är ett uttryck för denna osäkerhet, säger Zygmunt Bauman.

– Ur den oerhörda komplexiteten, i en ytterst osäker samtid, kommer en naturlig vilja att förenkla saker.

– Samla ihop dem, sätt dem i läger, försegla gränserna, säger han och slår ut med armarna.

Så blir reaktionerna.

– Men att lägga över vår rädsla på immigranter är naturligtvis en illusion – även om man sparkade ut alla invandrare från Sverige skulle svenskarna vara lika osäkra och rädda som tidigare.
”Vi lever i en värld där allt kan ändras från dag till dag.”
Förbipasserande tittar nyfiket på oss där vi sitter på bänken och pratar högljutt för att överrösta ljudet av en lastbil som går på tomgång.

– Vi lever i en värld där allt kan ändras från dag till dag, där en utbildning som tycktes vara ett säkert kort när man inledde den, tre år senare – när man närmar sig examen – kan vara helt utan framtidsutsikter, fortsätter han.

Osäkerheten präglar i dag en stor del av befolkningens liv. Därför föreslår Zygmunt Bauman att vi i stället för att prata om ett proletariat ska prata om ett prekariat, som innefattar både den traditionella arbetarklassen och stor del av medelklassen. I begreppet ryms papperslösa städare, bemanningsanställda och akademiker med osäkra anställningsvillkor.

– Det vi har gemensamt är osäkerheten, säger han.

Misslyckas man med att slå sig fram på arbetsmarknaden i dag ses det som ett personligt misslyckande.

– Själva samhällsstrukturen har förändrats. I dag är sämre lottade människor utsatta som individer, inte som en del av ett arbetarkollektiv i samma fabrik.

– Historien främjade framväxten av fackföreningar och socialdemokrati genom att arbetare jobbade i samma fabriker, bodde på samma gator, handlade i samma butiker och gick till samma pubar. Det skapade enhet, känslan av att man var i samma situation och kunde agera kollektivt. Nu är det inte lika gynnsamt, säger han.

”Förut kunde man vinna parlamentssval med enbart arbetarklassens stöd, men inte
längre. Det leder till att politiken blir mindre klassorienterad”, hävdade Zygmunt Bauman i Maria Adervall Berglunds intervju med honom 2011.
”Förut kunde man vinna parlamentssval med enbart arbetarklassens stöd, men inte längre. Det leder till att politiken blir mindre klassorienterad”, hävdade Zygmunt Bauman i Maria Adervall Berglunds intervju med honom 2011.

Kan prekariatet organiseras i fackföreningar?

– Det är en stor fråga. Prekariatet förenas bara i sin antagonism, de lider i ensamhet. Jag har inget praktiskt svar. Det är upp till sociala aktivister – uppfinningsrika människor – att hitta ett sätt att göra det, säger han.

Arbetarklassen kommer troligtvis aldrig att vara i majoritet i västvärlden igen, eftersom företagen flyttat industriproduktionen till länder där det inte finns någon minimilön eller några fackföreningar.

– Förut kunde man vinna parlamentssval med enbart arbetarklassens stöd, men inte längre. Det leder till att politiken blir mindre klassorienterad.

– Socialdemokratiska regeringar har en stor utmaning framför sig. De måste lägga fram ett alternativ som tydligt skiljer sig från högerns.

I Europa sveper nyliberala vindar och utsatta människor ställs i allt högre grad själva till svars för sin egen utsatthet. En utveckling som enligt Zygmunt Bauman delvis beror på hur välfärdsstaten i många europeiska länder varit uppbygd.

– Om socialstaten ska bevaras måste välfärden vara generell, säger han.

– När insatserna är riktade – en samling privilegier som delas ut till vissa, i stället för en rättighet för alla – som i England och många andra europeiska länder, stigmatiseras människor som icke kapabla. Det berövar människor deras självförtroende och förödmjukar dem. Samtidigt ställs de mot majoriteten av skattebetalarna. En generell välfärd, däremot, främjar solidaritet och stigmatiserar inte människor.

Zygmunt Bauman pratar hellre om ”den sociala staten” än om välfärdsstaten.

– Därför att ”socialstaten” antyder att det går bortom distribution av inkomst. Det handlar inte bara om hälsovård, äldrevård, skolor och barnomsorg, utan om att invånarna ska känna sig hemma i samhället och att alla verkligen har samma rättigheter.

– Att leva i ett ojämlikt samhälle har väldigt obehagliga moraliska konsekvenser, vi förlorar vår tillit och vår tro på andra människor.

– Solidaritet är den avgörande punkten.
”Håller vi fast vid solidariteten kommer vi alla att vinna, ger vi upp den kommer vi alla att förlora.”
Håller vi fast vid solidariteten kommer vi alla att vinna, ger vi upp den kommer vi alla att förlora, säger han med kraftig röst och artikulerar tydligt, som för att vara säker på att jag får med den biten.

Vi har nu fått sällskap av en ung man som står ett par meter bort, röker och ser ut att lyssna uppmärksamt.

– Högern tänker inte i termer av solidaritet. Som Thatcher en gång sa – ”det finns bara individer och stat”, inget samhälle. Det är så högern ser det, säger Zygmant Bauman.

Du är fortfarande socialist?

– Jag kommer att dö socialist, säger han med eftertryck.

Vad är socialism för dig?

– Det är inte ett namn på ett samhällsystem – jag tror inte på det perfekta systemet.

Han menar att det är ett förhållningssätt, eller ett antal principer, som innebär att det är samhällets ansvar att skydda medborgarna från individuella olyckor och att ett samhälles framgång inte kan mätas i genomsnitt eller genom de som har mest.

– Precis som man inte kan mäta en bros styrka genom att mäta pelarnas snittstyrka kan man inte mäta samhällets. Det mått som räknas är den svagaste pelarens, samma sak gäller för samhället. BNP är inget mått på ett samhälles kvalité. Det är däremot jämlikhet, säger han.

Zygmunt Bauman har flera gånger kallats pessimist, på grund av hans nästan obarmhärtiga analyser av samtiden. Själv säger han att vi måste se samtiden för att kunna göra de val som kommer att bygga framtiden.

– Jag tror inte att framtiden är avgjord, utan att den formas av de val vi gör i dag. Därför är jag besatt av samtiden – för att ta ansvar – och för att hjälpa andra i sitt ansvar när jag inte längre är här.

Publicerad
1 day sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Foto: Nicklas Thegerström / TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Rätten att lata sig

Vila nu, lilla proletär.
Tids nu får du slava.
Den ljuva sommartid är här.
Häll i dig lite cava.

Tacka mormorsmors och farfarsfars strid
som denna din ledighet givit dig
genom att stå upp, som de på sin tid,
för rätten att lata sig.

Eller ligg still i gräset, ljuvligt slö
och ge blanka fan i alla måsten.
Robot ska flyta på rygg i en sjö.
Säg hej och välkommen till rosten.

Och du som slavar genom dagen så het,
utan semester sommaren som julen,
sno dig en rast när ingen ser, för alla vet
att frihet smakar ännu bättre stulen.

Publicerad
3 days sedan
”Det krävs omedelbara insatser för att kartlägga och skydda de kvarvarande ur- och naturskogarna”, skriver Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall. Foto: Anders Wiklund/TT, Björn Nordqvist

De sista oskyddade naturskogarna på väg att försvinna

Enbart tre av åtta partier vill ge de sista oskyddade naturskogarna i Sverige ett strikt skydd till 2030. Det visar Naturskyddsföreningens valenkät. Inget av de stora partierna svarar ja på vår fråga om att kartlägga och skydda ur- och naturskogarna till 2030. Det innebär att dessa viktiga skogar nu riskerar att försvinna, skriver Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall.

Tillståndet för den biologiska mångfalden i Sveriges skogar är allvarligt. Förutom i det fjällnära området finns ur- och naturskogar bara kvar som öar i landskapet, och mer än tusen skogslevande arter är hotade. 

Ur- och naturskogar är avgörande för att bevara hotade arter, stabila ekosystem och som kolsänkor. Men stora delar av detta naturarv går förlorat i snabb takt. De ekologiska värden som byggts upp under århundraden kommer inte kunna återskapas inom överskådlig tid, om ens någonsin. 

Alla ur- och naturskogar i EU ska vara strikt skyddade till år 2030. Om Sveriges åtaganden om strikt skydd ska nås krävs omedelbara insatser med kartläggning och skydd. Annars riskerar dessa skogar att avverkas. 

Oroväckande svar från riksdagens partier

Inför valet frågade Naturskyddsföreningen därför samtliga riksdagspartier om de ställer sig bakom förslaget att kartlägga alla ur- och naturskogar och säkerställa ett strikt skydd senast 2030. Resultatet är oroande. Endast tre av riksdagens åtta partier ställer sig bakom förslaget, och ingen av de stora partierna säger ja. Detta innebär att det ännu är långt till riksdagsmajoritet för förslaget. 

Ur-och naturskogar är några av de mest värdefulla ekosystemen för biologisk mångfald i Sverige och Europa. Eftersom lagen inte stoppar avverkning av ur- och naturskogar är risken stor att dessa ovärderliga skogar fortsätter att gå förlorade. Och avverkningstakten bara ökar. De senaste fyra åren har avverkningar i skogar med höga naturvärden ökat med hela 400 procent, enligt den ansvariga myndigheten Skogsstyrelsen. Samtidigt har riksdagen nyligen beslutat om regellättnader för skogsbruket, vilket riskerar att förvärra situationen ytterligare.

Det krävs omedelbara insatser för att kartlägga och skydda de kvarvarande ur- och naturskogarna. Det är både obegripligt och mycket oroande att majoriteten av partierna inte vill detta. Nu är det upp till politiken att ta ansvar. 

Beatrice Rindevall, ordförande Naturskyddsföreningen

Publicerad
1 week sedan
Kusra på norra Västbanken ligger mellan bosättningen Migdalim och den olagliga utposten Esh Kodesh. Det är en av de palestinska byar som har störst problem med bosättarvåld. Palestinierna kan inte göra mycket för att försvara sig mot bosättarna. Mannen på bilden hoppas att ett staket åtminstone ska fördröja dem. Foto: Yvonne Åsell / TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Huset

Det var en gång ett hus.
Det stod i östra Jerusalem.
I huset fanns ett särskilt ljus,
som det alltid gör i nåns hem.

Så länge hade huset tillhört släkten
att många små i det lärt sig gå,
blivit stora, flyttat ut och sen
kommit dit med sina egna små.

Nu bilar en pappa bort betongen,
ett golv han gjöt när dottern var fem
för att slippa betala rivningen
som staten beordrat av hans hem.

Förra veckan tog han ner taket.
Väggarna slog han ut igår.
Det sades att huset saknade ett
bygglov hans folk aldrig får.

Varför det blev som det blev
är en grym historia, och en lång,
och sagan om huset som orättvisan rev
blev därför att det var en gång.

Publicerad Uppdaterad
1 week sedan
Arbetsplatsolycka utanför Jönköping
Mannen fördes akut till sjukhus med svåra skador. Foto: Johan Nilsson/TT

Man svårt skadad efter olycka på industriområde i Jönköping


En person har förts till sjukhus med svåra skador efter en allvarlig arbetsplatsolycka i ett industriområde strax utanför Jönköping under måndagseftermiddagen.

Det var strax innan 13 på tisdagen som larmet kom till räddningstjänsten. En man hade då fått tunga föremål över sig vid ett företag i Torsvik söder om Jönköping. Både polis och räddningstjänst kallades till platsen och mannen fördes akut till sjukhus med allvarliga skador. 

Olycksplatsen inne på industriområdet har nu spärrats av och en utredning om arbetsplatsolycka har upprättats av polisen.

Publicerad Uppdaterad
1 week sedan
EU-migranter nekas svensk sjukvård
Organisationen Läkare i Världen har träffat flertalet av de 129 personerna som nekats svensk sjukvård. Foto: Emil Langvad/TT och Johan Nilsson/TT

Hård kritik mot Sverige: EU-migranter nekas vård


EU-migranter i Sverige har vid upprepade tillfällen nekats nödvändig vård. Det här slår Europeiska kommittén för sociala rättigheter nu fast efter en anmälan från organisationerna Läkare i Världen och Amnesty.

– Att svenska staten kränker en av de mest grundläggande mänskliga rättigheterna är fullständigt oacceptabelt, säger Anna Johansson, generalsekreterare på Amnesty Sverige i ett uttalande till Svt.

Det rör sig om allt från unga kvinnor som nekats abort till personer som misshandlats men motats bort från vårdkliniker och sjukhus på grund av deras ursprung. Totalt har Amnesty och organisationen Läkare i Världen, som träffat flertalet av personerna bakom de anmälda fallen, anmält den svenska staten för 129 fall där EU-migranter inte fått den vård de har rätt till.

Nu slår Europeiska kommittén för sociala rättigheter fast att Sverige brustit på flera punkter och kritiserar samtidigt staten för diskriminering.

Regeringen tillbakavisar dock anklagelserna men den kristdemokratiska sjukvårdsministern Elisabet Lann skriver i en kommentar till Svt att de nu kommer analysera rapporten och invänta rekommendationer från EU:s ministerråd.

Enligt Amnesty beror problemet med nekad vård på att många redan utsatta EU-migranter saknar det europeiska sjukföräkringskortet som ger rätt till subventionerad vård. Det här på grund av diskriminering i hemländerna.

– Det egna landet har självklart ett ansvar att lösa den här situationen. Men nu handlar det om vad Sverige har för ansvar för att säkerställa att människor får rätt till vård som inte kan vänta, säger Anna Johansson till Svt.

Publicerad Uppdaterad
2 weeks sedan

Sommarhälsning – ta hand om er i värmen!

Hallå!

Här kommer en hälsning från mig (Alexandra) i Stockholm. Greta befinner sig i Köpenhamn där hon står inför rätta tillsammans med flera andra studenter efter en fredlig protestaktion på universitetet för två år sedan (!), där de krävde att universitetet skulle avbryta sina samarbeten med israeliska universitet.

– Vi står inför rätta medan de verkliga brottslingarna – de som skapar död och förstörelse – och företag och institutioner som hjälper dem, går fria, sa hon på den första rättegångsdagen.

Det är mycket farligt i stora delar av Europa nu, som många av er säkert har läst. Som Aftonbladet skriver upplevde minst 101 miljoner européer temperaturer på över 35 grader under torsdagen. Över 200 värmerelaterade dödsfall har konstaterats i Spanien och hundratals har drunknat i Frankrike. Även Italien rapporterar döda i anslutning till hettan. 

Som jag skrev i en krönika häromdagen hade en 33-årig mamma just kommit hem efter att ha varit och handlat i Carpentras i sydöstra Frankrike i måndags, när hennes två pojkar – en tvååring och en fyraåring – sprang iväg och busade. De gick in i familjens bil och stängde om sig. Dörrarna gick i baklås och eftersom temperaturerna i landet just nu är rekordhöga räckte det med en kort stund, enligt mamman tio minuter eller en kvart, sedan var det för sent. Obduktionen visade att pojkarna dog av ”långvarig exponering för extrem värme”.

Igår hände samma sak i en förort till Paris. En treårig pojke dog.

Det skrämmer mig enormt att det verkar som att inte ens den här typen av fruktansvärda händelser leder till de samtal vi skulle behöva ha – varken i politiken eller i våra personliga liv. Ett och annat inlägg dyker upp som handlar om hur dåligt förberedda vi tycks vara, att klimatanpassningen behöver förbättras. Men det är som att vi helt bortser från det centrala: att utsläppen ökar i en situation när det som krävs är akuta, dramatiska minskningar.

Det är som ett badkar. Vårt badkar är redan fyllt upp till kanten. Eftersom utsläppen stannar i atmosfären i hundratals eller tusentals år så räcker det inte att minska utsläppen – kranen behöver skruvas åt helt. Istället vrider vi alltså upp den och den står nu under högre tryck än någonsin. Givetvis behövs stora anpassningsåtgärder och i det akuta läget behöver fokus ligga på att rädda de människor som hotas av värmen. Men den viktigaste anpassningen är att fokusera på det som FN:s klimatpanel redan 2018 sa krävdes:

Snabba, genomgripande och aldrig tidigare skådade förändringar i varje del av våra samhällen.

Nu tar bloggen en liten paus (om inget oförutsett händer) och är tillbaka i när valrörelsen drar igång igen i augusti. För den som har missat kan jag tipsa om att sommarläsa vad 83-åriga Kader hade att säga i sin väljarintervju. Ett kort utdrag här:

– Det finns fina människor i Sverige som tänker och bryr sig om vad som händer i Palestina och andra länder. Men det politiska klimatet är inte som förr, inte som när jag kom till Sverige. Sverige var det bästa landet i hela Europa. Med ekonomi, med jobb. Folk var vänliga. Men inte nu längre. Jag vet inte varför men Sverige har förändrats mycket. Det var bättre förr.

Ta hand om er under sommarveckorna – svalka er ordentligt! Och hoppas ni får ha viktiga, riktiga samtal med varandra! 

Publicerad Uppdaterad
2 weeks sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Naina Helén Jåma/TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Den riktige mannen

Den riktige mannen, han försörjer sin familj
– men just den här bara har ingen.
Han undrar så varför, han tänker sig trött,
han söker så hårt efter sanningen.

Ge honom bara ett enkelt svar,
en klar manual han kan följa.
En självklarhet som från självförakt ren
den riktige mannen kan skölja.

Vem vet vart din hjärna tog vägen
framför datorn där i ensamhet?
Vad gror i någon som inte duger?
Vad växer, vad såg du – vem vet?

Allt är en jävla röra, men
kom sätt dig med oss andra här.
Låt oss tala som vänner om
vad ”riktig” och ”människa” är.

Jag tror det är någon som lyssnar,
som hjälper någon annan i nöd.
En som räddar en annan människa
från en orättvis onödig död

– vad tror du?

Publicerad Uppdaterad
2 weeks sedan
"De enda som tjänar på hög arbetstid är de som lever på att arbetare är utmattade." Foto: Björn Larsson Rosvall/TT. Montage: Arbetaren

Amalthea Frantz:
Nu är företagarna på defensiven

Fler och fler arbetsköpare verkar känna sig hotade av att människors arbetstid kan kortas framöver. Det är ett av få goda tecken i tiden. 

I dagarna börjar Almedalsveckan på Gotland. Ofta utskälld för att vara ett enda kindpussande mellan politiker och storföretag, ett spel som bevakas orimligt mycket av stora medier (nej, vi på tidningen Arbetaren prioriterar inte att åka dit i år heller). 

Samtidigt har det under hela Almedalsveckans historia gjorts engagerade försök att skapa något annat, lyfta röster underifrån. Och vad som letar sig in i programmet säger i bästa fall något om vilka frågor folk bryr sig om på riktigt. 

I år är arbetstidsförkortning en sådan het fråga, sammanfattar tidningen Lag och avtal. Till exempel ordnar arbetsköparorganisationen Teknikföretagen ett seminarium med den defensivt ängsliga rubriken ”Välfärd kräver arbete – varför låtsas vi annat?”. 

Livsviktiga frågor

De senaste åren, för att inte säga decennierna, har den från början mycket ojämlika maktbalansen på arbetsmarknaden tippat mer och mer åt ena sidan: arbetsköparnas, företagsägarnas. Samtidigt som den andra sidan, de anställda, har sett anställningsskyddet urvattnas totalt, medan S-regeringar lagstiftat mot facklig kamp och välfärden monterats ner.

Frågor som i praktiken påverkar anställdas hälsa har länge drivits underifrån, av många fackligt aktiva, och faktiskt även officiellt av ett flertal stora fack: generellt kortad arbetstid, slopat karensavdrag. Men i relativ tysthet. 

Så började det hända något under förra årets avtalsrörelse. Ämnet kortare arbetstid kom upp i ljuset, trots att LO valde att utreda i stället för att kräva. Ett utspel från LO om förhandling med Svenskt Näringsliv kom i stället nu i våras, och möttes förstås med ett ”nej”. Men ämnet letade sig ändå in på förskräckta borgerliga ledarsidor.

Öka pressen underifrån

Fler och fler känner det vansinniga arbetstempot i kroppen. Och i hjärnan. Varför ska vissa slita ut sig, och till exempel ofrivilligt gå ner till deltidslön, samtidigt som de arbetslösa skuldbeläggs och straffas?

Nu pressas krav upp till ytan, inte bara till stora medier utan också till valrörelsen. S, V och MP vill alla ta bort karensavdraget (som inte alls är någon självklarhet i många andra länder). Även partier på högerkanten har börjat öppna för en förändring. 

Miljöpartiet har länge haft kortare arbetstid i sitt program. I år väljer högerliberala Dagens industri att propagera mot just detta.

Inom Socialdemokraterna behandlas frågan om arbetstidsförkortning som vanligt med tvekan, otydlighet och utredningar – men trycket underifrån ökar. 

Det måste öka än mer. Överallt, oavsett vad man röstar, eller inte röstar, på. Låt inte politiker och centralorganisationer begrava frågan igen. 

Mer tid för livet skulle gynna alla anställda, och i förlängningen även sjukskrivna och arbetslösa. 

De enda som tjänar på hög arbetstid är de som lever på att arbetare är utmattade, och samtidigt livrädda för att bli av med jobbet. 

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan
Poeten Jesper Lundby skriver veckoverser i tidningen Arbetaren. Claudio Bresciani/TT. Montage: Arbetaren.

Veckovers: Vi kallar det demokrati

Halverade priser på bensin och bussar
ända fram till fjortonde september!
Åt alla små barn gratis Kristersson-pussar!
Grönare gräs! Flera stränder!

Kärnkraft! Vindkraft! Hallonsaft!
Förbjud midsommarstång till jul!
Personaltäthet? Goddag yxskaft!
Inför straffskatt på att vara ful!

Riksdagsspärren lurar i vassen.
Valfläsket brinner! Rösta rätt!
Jag blev Hufflepuff i valkompassen.
Röstboskapen grillas på spett.

Söndagskvällsöppet på Bolaget!
Nyckelring och karamell gratis! Titta!
En kondom med vår logga till samlaget?
Vårt parti skyddar dig bäst från smitta!

Väck från de döda Arne Weise!
Tillverka fossilfritt stål av piss!
Installera i Kebnekaise
världens snabbaste hiss!

Till hösten blir boskapen bitter.
Vi minns, nu när det faller löv,
att höger och vänster skinka sitter
fortfarande på samma röv.

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan
Arbetarens och Tidskriften Klass chefredaktörer Amalthea Frantz och Beata Hansson. Foto: Joel Kellgren

Mer plats för berättelser underifrån

Arbetarens prenumeranter kommer framöver få ta del av noveller från Tidskriften Klass, som ges ut av Föreningen Arbetarskrivare.

– Det skönlitterära har i stort sett försvunnit från kultursidorna, Arbetaren inräknad. Går man längre tillbaka har vi en stolt historia av att publicera unga lovande arbetarförfattare, så för oss innebär det här samarbetet en möjlighet att återigen plocka upp just det, säger Amalthea Frantz, chefredaktör på Arbetaren apropå det nya samarbetet med Tidskriften Klass. 

– Klass publicerar så många bra noveller, och att låta fler ta del av deras rika material känns otroligt viktigt, fortsätter hon.

Mer plats för berättelser underifrån – det är syftet med Arbetarens nya samarbete med Tidskriften Klass. Samtidigt som skönlitteraturen ges mindre utrymme i offentligheten är det fler som skriver, och behovet av arbetarperspektiv är stort.

Ömsesidig injektion med energi

– Två redaktioner når ut till fler än vad en gör, och tillsammans ska vi se till att fler kan ta del av samtida arbetarlitteratur. Det blir en ömsesidig injektion med energi, säger Beata Hansson, chefredaktör på Tidskriften Klass. 

Samarbetet innebär att Arbetaren kvartalsvis kommer att publicera noveller och dikter från Föreningen Arbetarskrivare, som ger ut Tidskriften Klass. Först ut är novellen Skyddsökande av Karim Taghana, lärare och översättare från svenska till kurdiska.

Den som tycker om novellen får hålla utkik, ryktet säger att Taghana i detta nu arbetar på sin debutroman. 

Publicerad