Diskrimineringsombudsmannen, DO, förbereder nu en stämning i Arbetsdomstolen av en västsvensk städföretagare för rasistiska trakasserier. Den drabbade är en kvinna med utländskt namn som tackade nej till företagets jobbintervju.
– Det är riktigt grova saker och ett stort antal sms. De går ut på att kvinnan utnyttjar systemet, är en fuskare och en blodsugare. Den här typen av hat har blivit norm på nätet, men det är förstås allvarligt att det sker i rollen som arbetsgivare, säger Johanna Nilsson, processförare på DO.
”…åk hem jävla blodsugare”.
Sms skickat från arbetsköpare till arbetssökande
”Fuck you”. ”Bara ut och jobba era jävla invandrare och latmaskar och ge fan i att utnyttja det svenska systemet” och ”…åk hem jävla blodsugare”. Det är några av de totalt 21 sms som städföretagaren skickade till den arbetssökande och som Arbetaren tagit del av.
Kvinnan med utländskt klingande namn sökte i början av året jobb på ett städföretag i en västsvensk stad. Hon kallades till intervju som skulle ske i den arbetssökandes eget hem. Men dagen innan bestämde hon sig för att stanna kvar på sitt gamla jobb.
Då gick städföretagaren i taket och började först skicka sms med anklagelser om att den arbetssökande bara ville ha bidrag. ”Fuck you jag kan anmäla dig”, skrev hon och började sedan gradvis utveckla ett resonemang om att hur invandrare raserar ”vårt samhälle”.
Det har blivit normaliserat att bete sig på det här sättet, men det här sticker ut i jämförelse med andra anmälningar vi får in.
Johanna Nilsson, processförare på DO
”Jag är tyvärr för smart för er och jag kommer att anmäla det till arbetsförmedlingen”, skrev den kvinnliga städföretagaren. Men i stället anmäldes hon själv för rasistiska trakasserier till DO, som säger att fallet är solklart. Genom att påhoppen dessutom skedde i skriftlig form är bevisläget något av det bästa Johanna Nilsson upplevt.
– Det har blivit normaliserat att bete sig på det här sättet, men det här sticker ut i jämförelse med andra anmälningar vi får in. Det är en sådan omfattning och så bra bevisning att det blir väldigt tydligt och hon skickar sms på sms. Det är sällan de anmälningar vi får in är så här, säger hon.
Enligt diskrimineringslagen är det förbjudet för en arbetsköpare att diskriminera en arbetssökande utifrån bland annat etnisk tillhörighet. Trakasserier blir det, enligt lagens mening, när någons värdighet kränks med utgångspunkt i religion, funktionsnedsättning, sexuell läggning, ålder, eller etnisk tillhörighet.
DO bedömer att stämningen kommer att lämnas till Arbetsdomstolen i slutet av denna vecka.


