Möbeljättens avtryck

Det är soligt och varmt på Ikeas parkering i huvudstadens förort Nya Kairo.  En svensk flagga vajar framför entrén som är gjord i blågula färger. Ikeas första varuhus i Egypten som öppnades i november 2013 ser precis likadant ut som ett varuhus i Sverige. Det enda som skiljer sig är skyltar på arabiska och en mängd säkerhetsvakter som verkar överstiga kunder till antal.  Inne på varuhuset bland Ikeas traditionella utbud – bokhyllan Billy och skåpet Expedit – strosar välbeställda kunder som tillhör
Kairos köpstarka medelklass.  Svensk funkisdesign tillverkat i låglöneländer verkar tilltala många av dem. Att det dessutom finns en strävan att bli modern och global som den gamla egyptiska möbelindustrin inte kan tillgodose förklarar Ikeas succé i landet.

Bankmannen Mahmoud berättar varför han handlar på Ikea.

– Jag kom hit speciellt från Mohandenseen (ett område i centrala Kairo, redaktörens anmärkning) för att köpa ett skåp. Ikea är något för den unga generationen, tycker jag. De här möblerna är billigare än traditionella och jag tycker mer om dem. Jag köpte ett klädskåp här för någon vecka sedan – och mot förmodan gillade min mor det.

En av de andra kunderna på möbelvaruhuset är Ehab, som är jurist. Han håller med Mahmoud.

– Vi kommer hit varje helg hela vägen från Maadi. Det är så praktiskt med dessa möbler. Trots att jag och min fru bor själva måste jag övertyga mina föräldrar varje gång jag köper något här. Men det blir allt lättare för varje gång, så det går åt rätt håll, säger han och skrattar.

– Det är ju lite arbete med att sätta ihop saker men det lönar sig. Jag tror att på sikt kommer den traditionella möbelindustrin i Egypten att fasas ut, det är ju bara äldre som köper sådant. Jag har egyptiska möbler hemma hos mina föräldrar, de är tunga, fula och känns uråldriga.

Asma med familj är stamkunder på Ikea och sammanfattar den lokala medelklassens inställning.

– Det känns bara rätt för oss att handla här. Vi köper bara på Ikea, det känns som rätt grej att göra. Jag skulle aldrig köpa lokala möbler. De är nog på väg ut. Jag är inte särskilt oroad över dem som snickrar möblerna. De ska nog göra något annat, det är ändå en marknadsekonomi här, säger hon.

Det verkar vara svårt för medelklassen att stå emot Ikeas charm – svenskt, globalt, modernt – och allt detta till ett förmånligt pris.  Men bakom den blågula fasaden och de glada minerna döljer sig en annan verklighet. Den kontroversiella Al-Futtaim-gruppen, som står bakom Ikeas satsning i Egypten, gör sitt bästa för att undvika offentlighetens ljus.  Företagsgruppen grundades av bröderna Al-Futtaim i Dubai och ägnade sig från början åt byggprojekt i Gulfstaterna och åt förvaltning av kommersiella fastigheter.

Merparten av Gulfstaternas byggarbetare är migranter från Bangladesh, Indien och Pakistan. Enligt människorättsorganisationen Human Rights Watch är situationen för migrantarbetare i Förenade Arabemiraten alarmerande, med arbetsköpare som rutinmässigt underbetalar och till och med frihetsberövar sina anställda genom att ta deras pass i beslag, samt sparar in på säkerhetsanordningar.

Byggarbetare är särskilt drabbade av den laglöshet som råder inom byggsektorn. Enligt tidningen The Independent, som använt uppgifter från indiska konsulatet i Dubai, dog  971 indiska medborgare i Förenade Arabemiraten på bara ett år. Denna redovisning har sedan dess stoppats efter påtryckningar från emiren av Dubai.

Trots massiv internationell kritik gör statsmakten i Dubai ytterst lite för att förbättra situationen, vilket tyder på att statschefen, Dubais emir Mohammed bin Rashid Al Maktoum, sanktionerar det hela. Få saker tillåts hända i Dubai utan emirens godkännande, som även står nära Al-Futtaims ägare, Majid Al-Futtaim. År 2000, då kusinerna Al-Futtaim Abdalla och Majid  var mitt inne i en uppdelning av det då gemensamma företaget, framträdde emiren som medlare i det stora familjebråket. Emirens sympatier för den militära diktaturen i Egypten är inte heller någon hemlighet. Därför är det knappast en tillfällighet att Majid Al-Futtaims grupp gått igenom en omfattande expansion i Egypten efter militärkuppen för ett år sedan. Sedan dess lyckades företaget med att snabbt avsluta det uppskjutna projektet Cairo Festival City, med Ikea som en av aktörerna. De har också aviserat flera  nya projekt – allt mitt i den rådande osäkerheten med undantagstillstånd och utegångsförbud – samtidigt som de flesta andra internationella företag bestämde sig för att avvakta. Misstankar om kopplingar mellan Egyptens militär och Al-Futtaim stärktes ytterligare efter att en stor tomt tillhörande Egyptens armé i det attraktiva området Nya Kairo hade överlåtits just till Al-Futtaim.

Samtidigt är Al-Futtaim-gruppen en långsiktig partner till Ikea. Genom franchiseavtal har företaget öppnat och drivit möbeljättens varuhus i flera länder i Mellanöstern. Ikeas möbler är ett nytt koncept för Egypten – med dess minimalism och gör det själv-tanke. För att kunna få fler marknadsandelar vill Ikea ändra egyptiers tankesätt – vad som ska anses som vackert och vad som är fult – och därmed gå till angrepp på hela den traditionella livsstilen som är förknippad med traditionella möbler och ersätta dessa mot de nya ”globala och spännande”.

– Det är en utmaning för oss. Vi har satsat stort på reklamaffischer, tv-reklam och även på reklam i tidningar. Vi föredrar de större tidningarna eftersom de når till fler kunder, säger Sara Refaie, marknadsföringsansvarig på Al-Futtaim.

Intervjun med henne får dock ett abrupt slut.

– Nu måste jag avsluta eftersom det har kommit till min kännedom att ni pratade med golvpersonal på Ikea om deras löner och det är strikt förbjudet!

Mohammed El Samman, chef på kundservice på Ikea–Al-Futtaim, berättar om den svenska möbeljättens marknadföringsstrategi:

– Vi planerar att expandera kraftigt genom att öppna nya varuhus i landet. Visst, det är ett paradigmskifte för Egypten med Ikea. Vi måste vara aktiva för att nå till fler kunder och berätta om  hur bra Ikea är. Därför sätter vi igång reklamkampanjer på tv och annat. Vi inriktar oss främst på låg- och medelinkomsttagare för att kunna sälja mer, säger han.

Mohammed El Samman tycker inte att man ska vara orolig för småproducenternas framtid.

– Egypten är stort och det finns plats för alla. Den som erbjuder lägst pris och bäst kvalitet vinner i slutändan. Däremot är det en hård konkurrens som gäller, vi har många konkurrenter här.

Ikeas konkurrenter trängs ihop långt ifrån överklassens Nya Kairo i kanske ett av de fattigaste områden i stadens centrum: Attaba. Här ligger en stor marknad som sträcker sig genom flera kvarter.  Hit kommer Kairos fattiga för att handla mat och andra förnödenheter.  Tutande bilar, motorcyklar, hästvagnar, högljudda gatuförsäljare och förbipasserande delar smala gator och rör sig långsamt mot sina mål. En varm vind blåser från Nilen och för med sig dofter av mat, kryddor och ruttnande skräp från huvudstadens vidsträckta förorter. Förutom handeln är många verkstäder och enkla fabriker också belägna i Attaba. Möbelverkstäder och snicke­rier upptar flera gator mitt i området. Det är inte svårt att hitta dem – nyproducerade fåtöljer och soffor står uppställda utanför portarna.

Tarek tillverkar stolar i sitt eget lilla snickeri som han äger tillsammans med en annan snickare:

– Jag är 50 år gammal nu och 30 av dem har jag jobbat här, säger han.

Enligt Tarek tjänar han tillräckligt mycket för att försörja sina tre barn. Snickeriet är dock bara ett litet dåligt belyst rum utan några maskiner – allt görs med enkla handverktyg. Det tar en månad att tillverka ett parti stolar som sedan säljs till butiker för 300 egyptiska pund (cirka 300 svenska kronor) per styck.

– Min far var också snickare och jobbade med samma sak. Jag önskar att mina barn kunde arbeta i samma bransch, men efterfrågan är lite sämre nu så jag vet inte om det skulle vara möjligt, säger han.

Han känner inte till Ikea och har inga förklaringar till varför orderboken började krympa.

– Jag har min kundkrets, men allt är i Guds händer, säger han.

Tarek är långt ifrån ensam om att känna effekter av tilltagande konkurrens från multinationella jättar. En annan snickare, Ali, berättar att han måste sänka priserna på fåtöljer för att inte tappa kunder.

– Marginalerna är knappa i branschen så det finns inget utrymme för några prissänkningar. Det blir knappt lönsamt längre på grund av serietillverkade möbler från Kina som bland annat Ikea säljer.  Jag skulle vilja göra något annat men jag kan inget förutom det här. Att utbilda mig är ingen lösning heller, det kostar för mycket och jag är för gammal helt enkelt, säger han.

Ali är 45 år och även han driver ett litet snickeri i Attaba.  Trots allt har småföretagare mer frihet att styra sina kostnader och utgifter. Den friheten har inte deras anställda. Situationen för dem blir än mer desperat eftersom den enda utgiften som är möjlig att sänka i de flesta fall är deras lön.

I Attaba blir globaliseringens och marknadsekonomins konsekvenser särskilt tydliga: hårt arbetande fattiga utan formell utbildning föreslås konkurrera med världens mest effektiva företag som har utvecklat en sofistikerad logistik, en aggressiv marknadsföring och försäljningsstrategier.

Det är svårt att hitta ett annat arbete med en arbetslöshet på 25 procent. Det som är svårt i Kairo blir nästan omöjligt i regionen Damietta i Övre Egypten där den traditionella möbelindustrin utgör den lokala ekonomins ryggrad – nära en miljon invånare är beroende av att lokala möbelfabriker fortsätter produktionen.  Öppnandet av nya Ikea-varuhus kan innebära en ekonomisk och social katastrof för regionen.

Samtidigt kraftsamlar Ikea inför nya satsningar i landet. För att bli ännu mer konkurrenskraftigt använder sig Al-Futtaim, som Arbetaren tidigare berättat om, av det stöd som svenska ambassaden i Kairo har valt att erbjuda till företagsgruppen. Enligt ambassadören Charlotta Sparre betraktas det Dubai-baserade företaget som ett svenskt företag på ambassaden.

– Jag är positiv vad gäller det fortsatta samarbetet med Al-Futtaim eftersom jag tycker att det är positivt för varumärket  Sverige och för Sverige-bilden, säger ambassadens förste sekreterare Radovan Zivkovic.

Tycker du inte att ett samarbete med ett företag som antagligen utnyttjar migrantarbetare i Dubai under slavliknande villkor snarare skadar varumärket Sverige än främjar det?

– Det är inget jag känner till om Al-Futtaim. Jag känner till att de arbetar med hållbart företagande och bidrar till samhällsutveckling.

Charlotta Sparre avslöjar vilken annan typ av stöd som ambassaden tillhandahåller Al-Futtaim:

– Det kan också vara politiska kontakter. Det som kan vara relevant för deras verksamhet och gynnar svenska intressen, säger hon.

 Tycker du att det här samarbetet är positivt för varumärket Sverige?

– Jag tycker att det är oerhört viktigt att vi har god kontakt med alla företag, inklusive Ikea. Det är ett företag som för många i detta land associeras positivt med Sverige. När jag är ute och träffar vänner och bekanta är det många som pratar om hur de har tillbringat tid på Ikea, deras barn har lekt i lekrum och de fyller sina hem med svensk design.

Som Arbetaren rapporterade om i augusti så har ambassadörens relationer med Al-Futtaim gått så långt att hon kan ha begått ett mutbrott genom att handla på Ikea i Kairo med en rabatt för ”särskilt gynnade gäster”.

Al-Futtaim verkar inte ha några projekt för att sysselsätta arbetare från nedläggningshotade fabriker och därmed minska de negativa effekterna av sin framgång i landet. ”Vi har skapat 700 arbetstillfällen i Egypten genom att öppna vårt varuhus”, skriver John Kersten, en av cheferna inom Al-Futtaim, i ett mejl till Arbetaren.

Inte heller det globala Ikea med huvudkontor i Nederländerna är villigt att ta ansvar.

– Att nå ut med våra produkter till många människor är en utmaning som vi älskar. För att lyckas med det expanderar Ikea geografiskt så småningom – alltid med låga priser i fokus. Detta driver upp försäljningsvolymerna,  svarar Inter IKEA Systems BV:s pr-ansvariga Ulrika Englesson Sandman på frågan om Ikea är nöjd med sitt samarbete med Al-Futtaim.

Det förefaller inte som att varken Sveriges ambassadör eller representanter från de båda företagen har någon förståelse för egyptiska arbetares levnadsvillkor.  Mot bakgrund av att Egyptens nya regering med Al-Sisi i spetsen har gjort klart att nyliberala reformer i marknadsekonomins och kapitalismens namn kommer att fortsätta till varje pris återstår ytterst lite hopp för arbetare i Damietta och Attaba.

Publicerad Uppdaterad
21 hours sedan
Hittills i år har minst 17 personer i Sverige dött på sina arbetsplatser. Susanna Persson Öste / TT. Montage: Arbetaren

Man död efter arbetsplatsolycka i Piteå hamn

Piteå: En man i 60 års-åldern avled natten till måndagen efter att ha kört in i en stenhög med lastbil, polisen utreder det som en arbetsplatsolycka.

Det var klockan 01:06 natten till måndagen som Polisen i Norrbottens län fick larm om singelolycka i Piteå hamn. Föraren, en man i 60-års åldern, ska ha kört in i en stenhög med lätt lastbil. Det är ännu okänt exakt hur olyckan gick till. Mannen fördes med ambulans till sjukhus men hans liv gick inte att rädda.

– Vi utreder det som en arbetsplatsolycka och har samlat in kameraövervakning och hållit förhör på platsen, säger Elis Brännström, RLC-befäl på polisens ledningscentral till svt Norrbotten.

Anhöriga är underrättade.

Hittills i år har minst 17 personer i Sverige dött på sina arbetsplatser, enligt Arbetsmiljöverkets statistik.

Publicerad Uppdaterad
6 days sedan
Poeten Jesper Lundby skriver veckoverser i Arbetaren.  Foto: Pontus Lundahl/TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Tidens melodi

Land skall med lag byggas.
Fred skall med vapen tryggas.
Brott skall med skott förebyggas.

Folket från folkbildning skall renas.
Med hederlig är det svensk som menas.
Kvinnor i slöjor skall stenas.

Det är alltid dom, aldrig vi.
Så spelas den här tidens melodi.
Fängslade barn gör dig fri.

Publicerad Uppdaterad
7 days sedan
”Samtidigt som personens integritet som informatör ifrågasätts blir personen den enda källan till spektakulär information om den autonoma vänstern.” Foto: Oscar Olsson / TT / Annie Hellquist / Montage: Arbetaren

Sensationalism när ETC granskar vänstern

Det senaste året har ETC publicerat artiklar som skapat diskussion om både Palestinarörelsen och den utomparlamentariska vänstern, inte minst vad gäller informationssäkerhet. Gabriel Kuhn och Ninïan Sassarinis-McGowan menar att artiklarna baseras på tvivelaktiga grunder och undrar om sensationalism borde få styra narrativ inom vänsterns medielandskap.

Under de senaste månaderna har ETC – en tidning som kallar sig för ”röd, grön och oberoende” – publicerat två artiklar som vi gärna vill kommentera. Artiklarna väcker flera frågor: Vem är det som ETC skriver för? Vad betyder det att vara en ”röd, grön och oberoende” tidning? Och vad är egentligen bra journalistik?

Den första artikeln publicerades den 10 mars 2026. Titeln är ”Mystiska mannen förföljde ministern – utpekas som israelisk infiltratör”. Enligt ingressen handlar artikeln om en person vars ”bakgrund skapar splittring och oro i rörelsen”. Problemet är att artikeln skapar betydligt mer oro i palestinarörelsen – och den oberoende vänstern – än den porträtterade personen eller dess bakgrund.

Det finns en väldigt enkel regel inom alla politiska rörelser när det gäller misstänkta infiltratörer: Antingen har en bevis på att de är infiltratörer, och då ska en gå ut med det så fort det bara går för att skydda rörelsen. Eller så har en inga bevis, bara misstankar, och då ska en efterforska diskret, just för att inte skapa oro inom rörelsen.

Artikeln undersöker inte, som ETC påstår, ”vad som är sant, vad som är rykten”, utan den bidrar bara till ännu mer ryktesspridning. Det finns inte ett enda bevis på eller ens ett övertygande argument för att den misstänkta personen är en infiltratör. Det som läsaren får veta är att personen har ändrat sina politiska åsikter under åren, att den har raderat tidigare innehåll på sina sociala medier, att artikelns författare inte förstår sig på personens ekonomi och att det tydligen finns anonyma röster inom rörelsen som säger saker som ”Om du frågar mig så är han en infiltratör”. Det kan anses vara anledningar att titta närmare på personen, men ingenting av detta är tillräckligt för att hänga ut den. Personen nämns visserligen inte vid namn i artikeln men är lätt att identifiera för alla som är aktiva inom palestinarörelsen.

Det som blir särskilt problematiskt är att vissa av de misstankar som riktas mot personen kan kopplas till dennes bakgrund. Det handlar om en person vars föräldrar kommer från utanför Europa, som är uppvuxen i en förort och som inte har fostrats i en vänstermiljö. Om en sådan bakgrund bidrar till att bli misstänkliggjord i en röd, grön och oberoende miljö, så borde denna miljö granska sina kriterier för att misstänkliggöra personer; annars reproducerar den mönster av politiska miljöer den påstår att rikta sig emot.

Den andra artikeln vi reagerade på publicerades den 2 juni 2026 med rubriken ”Därför blev jag Säpo-informatör i den autonoma vänstern”.

Denna artikel blandar två saker som inte ska blandas. Om ETC vill publicera en berättelse om hur det går till när en blir Säpo-informatör, så är det en sak. Om ETC vill skriva om den autonoma vänstern utifrån vad som en Säpo-informatör berättar, så är det en annan sak. Men här görs både och i en och samma text. Samtidigt som personens integritet som informatör ifrågasätts blir personen den enda källan till spektakulär information om den autonoma vänstern. ETC väljer till och med att peka ut en organisation vid namn. Bortsett från att det kan anses som ansvarslöst verkar valet godtyckligt. Bara för att en SÄPO-informatörer haft kontakt med en viss grupp blir den inte till statens fiende nummer ett. Hela artikeln präglas av en klichéartad beskrivning av den autonoma miljön. ”Sammandrabbningen blir brutal och i kaoset får två poliser röd färg kastat i ansiktet”, står det om en demonstration i Stockholm – en märklig tolkning av brutalitet.

Att ETC:s artiklar inte är bra för palestinarörelsen och den oberoende vänstern råder det inga tvivel om hos oss. Men ETC kan naturligtvis lätt säga att det inte är någonting de bryr sig om; att det där med ”röd, grön och oberoende” bara indikerar en viss värdegrund, att de inte alls är en rörelsetidning, och att de i stället vill ägna sig åt hederlig, objektiv journalistik. Fine. Men då får de också göra det. Att sudda gränserna mellan rykten och sanning, att blanda äpplen och päron och att använda sig av opålitliga källor för lite sensationalism och klickbete duger inte. Det blir fel, oavsett anspråk.

Ninïan Sassarinis-McGowan och Gabriel Kuhn

Ninïan Sassarinis-McGowan studerar lingvistik och journalistik. Gabriel Kuhn är skribent och översättare. Båda är medlemmar i SAC:s internationella kommitté.

2 weeks sedan
Senast Jonas Lundström röstade i ett riksdagsval var 2002. Johan Nilsson / TT / privat.

Att inte rösta är en etisk handling

Det finns såväl etiska som strategiska skäl att inte rösta i höstens riksdagsval, skriver författaren och aktivisten Jonas Lundström.

Senast jag stod vid urnan var i riksdagsvalet 2002. Då röstade jag fortfarande borgerligt, om än med tvekan. Närmare bestämt på Kristdemokraterna. Men en politisk ommålning av mitt liv hade börjat. Röda, gröna och svarta färger tog över, och några år senare skulle jag känna skam över mitt val.

Nu är jag knappast unik, vi är säkerligen många som ångrat vårt stöd till ett specifikt politiskt parti. Avsevärt färre är de som fått kalla fötter inför röstningen som sådan.

Mitt huvudargument för riksdagsvalsbojkott är etiskt. Att rösta på något av riksdagspartierna utgör ett direkt stöd till våld, förtryck och ekologisk utarmning. De är alla i olika utsträckning nationalister som vill jaga oönskade migranter, en gränspolitik som dödar tusentals människor på haven varje år. De kommer alla hålla en svensk djurindustri under armarna som plågar och dödar över 100 miljoner landlevande djur årligen för profit. De inte bara lutar sig mot patriarkala och rasistiska våldsapparater som polis, militär och kriminalvård, de vill också bygga ut vapenmakten. De godtar alla nödvändigheten av kapitalism och ekonomisk tillväxt som exploaterar arbetare och förstör den livsmiljö vi alla är beroende av. Genom sin röst backar man därför aktivt den rådande ordningen och den styrande klassens utsugning.

Jonas Lundström är aktivist och författare till bland andra avväpna människan och Batongerna slår nedåt

Ett motargument från vänster är att vi måste rösta på det minst dåliga alternativet, och inte lämna fältet fritt för högerkrafternas härjningar. Det är stora skillnader mellan SD och V, mellan M och MP, och den förda politiken har konkret betydelse för verkliga liv. Vi måste mota fascismen och försvara demokratin. Gott så, men hur långt kan man gå i sin support för ”The Lesser Evil”? Även i en diktatur går det typiskt sett att rösta.

När det gäller att hejda fascismen via valsedeln är det en strategi som både historiskt och i nutid varit mindre framgångsrik. Denna ideologi växer fram ur den liberal-demokratiska kapitalistiska ordningen, och är från ett vänsterperspektiv snarare en förstärkning av auktoritära drag i detta samhälle än en verklig motkraft. Redan 2002 hörde jag många säga att man måste rösta för att stoppa SD. Och som vi har röstat…

Men någon direkt skada kan det väl ändå inte göra? Många av oss som har djupgröna, vänsterkants eller anarkistiska sentiment tror, oavsett om vi röstar eller ej, att genomgripande samhällsförändring kommer underifrån. Historien antyder att vi behöver sociala rörelser som är tillräckligt starka och spetsiga i sitt motstånd för att tvinga fram radikal förändring. Men ska det vara möjligt behöver individer, grupper och rörelser en viss distans till de styrande. Då röstande utgör en så helig praktik i vårt samhälle är det naivt att tro att denna handling inte skulle påverka oss. Valengagemang och partipolitik tar energi och uppmärksamhet, skapar lojaliteter, och riskerar att distrahera, splittra och försvaga radikala rörelser. Samtidigt legitimerar det makten.

Nu föreslår jag inte något absolutistiskt röstmotstånd. Att öka röstdeltagandet bland underrepresenterade grupper är exempelvis lovvärt. 2022 röstade jag i kommun- och regionvalet, och skulle ett politiskt parti dyka upp som utgör en verklig opposition mot den rådande ordningen lovar jag dessutom att omvärdera mitt val att inte rösta även till riksdagen. Men tills vidare föreslår jag att vi som arbetar för något helt annat undanhåller dessa politiker vårt bifall.

Jonas Lundström, aktivist och författare

Publicerad
2 weeks sedan
Poeten Jesper Lundby skriver veckoverser i Arbetaren. Foto: Henrik Montgomery / TT

Veckovers: Sagan om SAP

Det var en gång en socialdemokrati,
det var en gång en arbetarklass.
Den ene moppade toan,
den andre skurade dass.

Den ene stred för den andre,
och tvärtom, och på detta sätt
så blev de den starkaste kraften.
De var inte två, de var ett.

De byggde upp fackföreningar,
de byggde ett Folkets Hus.
De började bygga ett folkhem.
De följde ett rättvisans ljus.

Den ene var duktig på att tala,
den andre på att röra sig. 
Den ena var smart och sa: 
”Nu tar jag betalt för att tala för dig”

De slog sig in i det innersta,
ända till maktens bord.
”Rör du dig hotfullt därute”, sa den ene,
”så ska jag säga dem ett sanningens ord!”

1900-talet började.
Hundra år gick. Det tog slut.
Den ene satt kvar därinne
och har inte än kommit ut.

Ett och annat hände och den ene
skruvade sig rätt så nervöst. 
De andra vid bordet hånflinade
och sa att: ”Nu sitter du löst!”

Från fönstret skrek den ene: ”Var är du?
Det är valår – jag behöver dig!
För utan dig och din rörelse
– varför ska nån lyssna på mig?”

Den talande tystnaden svarade:
”Ledsen, du hade din chans.”
Arbetarklassen och rörelsen 
hade gått någon annanstans.

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Foto: Martina Holmberg/TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: När du får oväntat besök

En morgon är inget detsamma.
Man lyfter sin kaffekopp
då ur den en plötslig eldsflamma
och fyra djur stiger opp.

Barndom, Längtan, Svid och Moral
heter varelserna som flyttar in
i lägenheten man haft som ett skal
omkring sitt eget skinn.

När man som vanligt till arbetet
gör sig redo att gå
ligger de där över hallgolvet
tysta, och tittar på.

Till kvällen så micrar man rester
man äter trött vid sitt bord.
Fyra djur sitter som gäster.
Betraktar en utan ett ord.

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan
Alexandra Urisman Otto om El Nino, värmeböljan, klimatförändringar.

Alexandra Urisman Otto:
Allt brinner och de ”progressiva” fortsätter som vanligt

Klimatforskare som annars brukar uttrycka sig återhållsamt erkänner sig nu vara i chock. Samtidigt befinner sig det offentliga samtalet långt ifrån den katastrofala verklighet vi lever i, skriver Alexandra Urisman Otto.

Europa kokar och brinner på samma gång. Hettan har stängt Eiffeltornet och lågorna står höga strax utanför den franska huvudstaden. Hundratals människor har dött i drunkningsolyckor och den senaste värmeböljan (vi går redan in i sommarens tredje) kopplas till tiotusentals för tidiga dödsfall.

Har du också panik i hettan? Känns det som en mardröm? Bra, allt annat vore fullständigt orimligt. 

Klimatforskaren Zeke Hausfather skrev på måndagen att han brukar vara ganska återhållsam när han diskuterar klimatdata. Bara en enda gång – i september 2023, när de globala temperaturerna för månaden visade sig vara hela 0,5 °C varmare än någon tidigare septembermånad – har han blivit chockad. 

”Fram till i dag”, skriver han. 

Årets El Niño kan bli den starkaste som uppmätts

Zeke Hausfather är chockad igen efter att ha analyserat hur de olika klimatmodellerna bedömer läget för hur den begynnande El Niño-händelsen ska utveckla sig. El Niño är ett återkommande väderfenomen som uppstår när havsvattnet i delar av Stilla havet blir ovanligt varmt. Det påverkar vädret över stora delar av världen och under våren har forskare allt oftare varnat för att den här El Niñon kommer att bli extrem. 

Det verkar vara en underdrift, menar nu Zeke Hausfather.

”Det ser ut som att årets El Niño inte bara med stor sannolikhet kommer att bli den starkaste sedan tillförlitliga mätningar inleddes – den kan till och med bli den starkaste med en verkligt häpnadsväckande marginal”, skriver han.

Styrkan i El Niño går att förutspå genom att mäta avvikelser i havsytans temperatur i ett specifikt område i den tropiska delen av Stilla havet. När alla klimatmodeller nu har analyserats ligger medianvärdet på 3,6 grader Celsius, omkring 0,8 grader högre än det tidigare rekordet från 2015-16. 

”För att sätta detta i sitt sammanhang”, skriver Zeke Hausfather och sedan förklarar han: Skillnaden mellan den starkaste och den femte starkaste El Niño-händelsen under de senaste 150 åren är endast omkring 0,5 grader. 

Han avslutar:

”Modellerna förutspår något som ligger utanför ramen för allt vi någonsin har observerat.”

Skäl till panik? Ja. 

Gaslightande debattklimat om klimatet

Men värst i denna mardröm är ändå hur långt ifrån den här verkligheten som vårt offentliga samtal befinner sig. Ingenstans säger någon som det är. Till och med det så kallade ”progressiva” Sverige fokuserar på att legitimera sina egna och andras flygresor, i stället för att bidra till – och kräva – den verkliga, genomgripande omställning som vi vet krävs. 

Ett exempel: Sverige har klimatmål som aldrig nås men som framför allt i sig är gravt otillräckliga. Bara omkring en tredjedel av svenskarnas utsläpp räknas med när klimatmålen utvärderas – ändå hörs inte ett enda parti i valrörelsen kräva att alla utsläpp ska omfattas av klimatmålen. Ingenstans, förutom från vissa aktivister, kommer krav på verklig, genomgripande systemförändring.

Vad fan ska man göra, då?

Det är inget fel med att ha panik vare sig över hettan eller det gaslightande debattklimatet. Tvärtom är det en fullt rimlig reaktion på det oerhörda hot som hänger över oss. Använd paniken och påminn dig om att det finns fler som känner som du. Lyssna på dem, läs vad de skriver. Organisera dig tillsammans med dem. 

För det här är ingen mardröm. Det är den nya verkligheten.

Publicerad Uppdaterad
3 weeks sedan
Sverige pekas ut för att i flera regioner ha behandlat EU-migranter sämre i jämförelse med andra utsatta grupper, samt för indirekt diskriminering på etnisk grund. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman SVD/TT

Sverige diskriminerar när EU-migranter vägras vård

Europeiska kommittén för sociala rättigheter har fastslagit att Sverige kränkt EU-migranters rättigheter genom att neka till vård. Jonatan Michaneck tycker att det borde oroa oss alla att staten tar så lättvindigt på uppenbar diskriminering och kränkningar av mänskliga rättigheter.

Kritiken är svidande från Europeiska kommittén för sociala rättigheter som enhälligt slår fast att Sverige begått allvarliga människorättskränkningar när staten och regioner nekat EU-migranter sjukvård, eller tagit betalt för nödvändig sjukvård.

 I uttalandet står det skrivet att Sverige anses ha kränkt personernas rättigheter genom nekande av vård och särbehandling på grund av deras status som sårbara EU-migranter. Därutöver pekas Sverige ut för att i flera regioner ha behandlat EU-migranter sämre i jämförelse med andra utsatta grupper, samt för indirekt diskriminering på etnisk grund.

Många tror nog att Sverige behandlar romer och EU-migranter bättre än andra europeiska länder där rasismen är mer uttalad. Kommitténs yttrande vänder på många sätt upp och ner på idén om den svenska givmildheten och blottlägger en stat som givit upp på sitt ansvar gentemot europeiska medborgare och de mänskliga rättigheterna.

Undviker vård av rädsla för kostnader

En kvinna från Bulgarien som gör akut kejsarsnitt i Gävle faktureras 179 251 kronor. Kostnaderna är förstås omöjliga för en person i marginaliserad tillvaro att betala. Även för en heltidsarbetande skulle summan vara överdådig. Personer har också blivit fakturerade för akutbesök i samband med stroke och hjärtproblem, samt efter rån, misshandel, och bilolycka. Barnafödande och mödravård är andra vårdbesök som lett till fakturor på 3000 kronor och uppåt och det finns fler exempel. Amnesty international nämner dessutom att många ur gruppen undviker att söka vård av rädsla att drabbas av höga utgifter.

Jonatan Michaneck är socialarbetare på räddningsmissionens härbärgen för EU-migranter. Foto: Privat.

EU-migranter är en särskilt utsatt grupp av många skäl. I sina hemländer nekas de ofta tillgång till det egna landets välfärdssystem på grund av utbredd och systematisk diskriminering som också har andra förödande konsekvenser. Fattigdomen hos gruppen är utbredd och nödställdheten stor. 

Sveriges hinder för vård riskerar liv, och förutom att det är landets plikt att leva upp till skrivelserna om rätten till vård borde det oroa oss alla att staten tar så lättvindigt på uppenbar diskriminering och kränkningar av mänskliga rättigheter.

Sverige måste ta åt sig av kritiken och förutom att se till att ingen människa berövas rätten till vård anser jag att vi borde ersätta i fullo de personer som drabbats av kostnader i samband med vårdbesök. I framtiden hoppas jag att staten och regionerna prioriterar människorna, framför försöken att hitta kryphål.

Publicerad Uppdaterad
4 weeks sedan
Poeten Jesper Lundbys veckovers i Arbetaren. Foto: Nicklas Thegerström / TT. Montage: Arbetaren

Veckovers: Rätten att lata sig

Vila nu, lilla proletär.
Tids nog får du slava.
Den ljuva sommartid är här.
Häll i dig lite cava.

Tacka mormorsmors och farfarsfars strid
som denna din ledighet givit dig
genom att stå upp, som de på sin tid,
för rätten att lata sig.

Eller ligg still i gräset, ljuvligt slö
och ge blanka fan i alla måsten.
Robot ska flyta på rygg i en sjö.
Säg hej och välkommen till rosten.

Och du som slavar genom dagen så het,
utan semester sommaren som julen,
sno dig en rast när ingen ser, för alla vet
att frihet smakar ännu bättre stulen.

Publicerad Uppdaterad
4 weeks sedan
”Det krävs omedelbara insatser för att kartlägga och skydda de kvarvarande ur- och naturskogarna”, skriver Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall. Foto: Anders Wiklund/TT, Björn Nordqvist

De sista oskyddade naturskogarna på väg att försvinna

Enbart tre av åtta partier vill ge de sista oskyddade naturskogarna i Sverige ett strikt skydd till 2030. Det visar Naturskyddsföreningens valenkät. Inget av de stora partierna svarar ja på vår fråga om att kartlägga och skydda ur- och naturskogarna till 2030. Det innebär att dessa viktiga skogar nu riskerar att försvinna, skriver Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall.

Tillståndet för den biologiska mångfalden i Sveriges skogar är allvarligt. Förutom i det fjällnära området finns ur- och naturskogar bara kvar som öar i landskapet, och mer än tusen skogslevande arter är hotade. 

Ur- och naturskogar är avgörande för att bevara hotade arter, stabila ekosystem och som kolsänkor. Men stora delar av detta naturarv går förlorat i snabb takt. De ekologiska värden som byggts upp under århundraden kommer inte kunna återskapas inom överskådlig tid, om ens någonsin. 

Alla ur- och naturskogar i EU ska vara strikt skyddade till år 2030. Om Sveriges åtaganden om strikt skydd ska nås krävs omedelbara insatser med kartläggning och skydd. Annars riskerar dessa skogar att avverkas. 

Oroväckande svar från riksdagens partier

Inför valet frågade Naturskyddsföreningen därför samtliga riksdagspartier om de ställer sig bakom förslaget att kartlägga alla ur- och naturskogar och säkerställa ett strikt skydd senast 2030. Resultatet är oroande. Endast tre av riksdagens åtta partier ställer sig bakom förslaget, och ingen av de stora partierna säger ja. Detta innebär att det ännu är långt till riksdagsmajoritet för förslaget. 

Ur-och naturskogar är några av de mest värdefulla ekosystemen för biologisk mångfald i Sverige och Europa. Eftersom lagen inte stoppar avverkning av ur- och naturskogar är risken stor att dessa ovärderliga skogar fortsätter att gå förlorade. Och avverkningstakten bara ökar. De senaste fyra åren har avverkningar i skogar med höga naturvärden ökat med hela 400 procent, enligt den ansvariga myndigheten Skogsstyrelsen. Samtidigt har riksdagen nyligen beslutat om regellättnader för skogsbruket, vilket riskerar att förvärra situationen ytterligare.

Det krävs omedelbara insatser för att kartlägga och skydda de kvarvarande ur- och naturskogarna. Det är både obegripligt och mycket oroande att majoriteten av partierna inte vill detta. Nu är det upp till politiken att ta ansvar. 

Beatrice Rindevall, ordförande Naturskyddsföreningen

Publicerad