En lokal studie, utförd i Malmö, visar att endast omkring hälften av de romska barnen går i skolan och att de som gör det ofta utsätts för trakasserier.
– En strategi romska föräldrar använder för att skydda sina barn mot trakasserier är att hålla dem hemma. Det har tolkats som att romer inte vill att deras barn ska gå i skolan. I debatten har romerna beskrivits som problemets orsak, inte de vanligt förekommande trakasserierna.
Det sade Katarina Rouane, DO, på ett seminarium om romska barns skolsituation i Europa, arrangerat av Svenska Helsingforsmommitén.
Varje skola är ålagd att ha en handlingsplan mot diskriminering men eftersom det är en relativt ny skyldighet har det ännu inte fått den effekt man hoppats på.
– Än så länge är dokumentet bara en pappersprodukt, sade Katarina Rouane.
Diskrimineringen är ett problem i hela Europa.
– I Serbien bor 400000 romer. Ungefär hälften av alla romska barn lever utanför systemet, sade Petar Antic, från Minority Rights Centre i Belgrad som också deltog i seminariet. För att motverka diskriminering av romska barn har centret utbildat inspektörer och ombudsmän, vars uppgift är att konfrontera skolor som agerar rasistiskt.
Förra året fälldes Tjeckien i Europadomstolen för att 18 romska skolbarn felaktigt placerats i särskola. I Serbien är 50–60 procent av eleverna i särskolan romer, vilket är en kraftig överrepresentation, sade Petar Antic.
– Testerna görs på serbiska språk som inte alla romska barn behärskar fullständigt. En annan bidragande faktor kan vara att de romska barnen lever i en miljö som ger dem andra referenspunkter än de förväntade; många av dem lever utan elektricitet och i romska hem finns sällan samma saker som i andra serbiska hem.
I Sverige har DO i flera år arbetat intensivt mot diskriminering av nationella minoriteter, vilken den romska gruppen räknas till, men då många av dem har bristande förtroende för myndigheter tar de själva sällan kontakt.
I en ny rapport, “Diskriminering av nationella minoriteter inom utbildningsväsendet”, kräver DO bland annat att en särskild tillsynsmyndighet ska granska hur Sverige lever upp till Europarådets minoritetskonventioner och att skolorna får i uppdrag att granska kurslitteraturen så att minoriteterna representeras på icke stereotypa sätt.