En härlig vårsol lyste på det syndikalistiska 1 maj-tåget i Göteborg. Enligt arrangörerna var det 1 500 personer som gick den vanliga vägen från Masthuggstorget till Bältesspännarparken under parollen ”Vi vägrar arbeta för svältlöner”.
Till skillnad från tidigare år såg man till att mötet i Bältesspännareparken inte drog ut på tiden. Talen dominerades av kritik mot regeringens och Svenskt Näringslivs utspel mot lågavlönade arbetare och fackföreningar. Jesper Johansson, ordförande i Göteborg LS, kallade Alliansen för ett tjyvpack.
– Det vi kallar stöld kallar de välgödda för egendom. De hävdar att vi inte har rätt till någonting medan de själva lever i lyx.
– Vårt vapen mot tjyvmakten är den fackliga kampen. Detta vet de om och de försöker stoppa oss. Men de kommer inte att lyckas.
Nästa talare var Anna Thisjöö från Handels- och Servicesyndikatet. Hon gav ett konkret exempel på hur den politiska strejken mot försämringarna i a-kassan i höstas har skärpt konflikterna på arbetsmarknaden och skapat facklig kamp i syndikaten inom Göteborgs LS. Hennes chefer påstår att deltagandet i strejken är att betrakta som olovlig frånvaro. Trots tre tvisteförhandlingar i ärendet har arbetsgivaren Tamro inte givit med sig och i höst ska ärendet upp i Arbetsdomstolen.
Därefter hölls ett tal av Syndikalistiska ungdomsförbundet innan Maud Lindström framkallade dagens största jubel när hon presenterade sig som ”kärlekskritisk bisexuell feministisk trubadur, poet och krönikör” och spelade låten ”Vacker vid vatten”.
Sist sjöng alla Internationalen under ledning av Maud Lindström.