Den 15 november hölls en omröstning i Paraguays senat där 23 av de 45 ledamöterna röstade för att Víctor Bogado från det regerande Coloradopartiet skulle få behålla sin åtalsimmunitet. Det utlöste den första starka protesten mot korruption och tvingade fram en andra omröstning i senaten där beslutet upphävdes.
I hällregn samlades dussintals demonstranter framför kongressbyggnaden vid torget Plaza de Armas på kvällen förra torsdagen för att fira segern. Skyfallen uppges vara anledningen till att inte lika många människor som tidigare var på plats.
Natalia Paola Rodríguez, som arbetar som jurist, kom till torget senare än planerat eftersom störtregnet nästan hade svept bort hennes bil.
– Men jag var tvungen att vara på plats och uppleva stämningen. Det vi har gjort är verkligen viktigt för det här landet, säger hon.
Studenten Hugo Galeano var också en av de demonstranter som trotsade vädret.
– Påtryckningar från allmänheten tvingade fram detta, säger han.
Demonstranterna på torget Plaza de Armas krävde också de 23 senatorernas avgång för att de stöttat Bogado.
Paraguay har en befolkning på 6,6 miljoner och är näst efter Bolivia det fattigaste landet i Sydamerika, och ett av de länder där klyftorna är som störst. Protesterna tog fart efter den första omröstningen i senaten. Hundratals demonstranter viftade med toalettpappersrullar och krävde att lagstiftarna skulle ”städa upp” i kongressen. Protesterna fick stor uppmärksamhet i landets medier.
På samma sätt som i Nordafrika, Spanien och Brasilien har rörelsen organiserats med hjälp av sociala medier. Juristen Alejandro Recalde är en av personerna bakom rörelsen, som går under namnet #15Npy på Facebook, Twitter och på politiska bloggar.
– Vi kommer att kämpa tills den korrupta politiska klassen, som utnyttjar människor i stället för att tjäna folket, är borta, säger han.
Taxichafförerna var de första att vägra stå till tjänst för de 23 senatorer som försvarade Bogado i samband med den första omröstningen i kongressen. Sedan valde restauranger och andra företag i huvudstaden Asunción att följa deras exempel. En taxichaufför, som inte ville uppge sitt namn, förklarar varför taxichaufförerna deltagit i protesterna:
– Vi var trötta på missförhållandena och jag och mina kollegor har bidragit till denna seger.
Rörelsen i Paraguay kräver ett lönetak för toppolitiker motsvarande tio gånger den lagstadgade minimilönen samt att lagstiftare ska avsättas så snart oegentligheter uppdagas. De kräver även en ökad insyn i myndighetsdokument, samt i de slutna röstsystem inom partierna som rörelsens anhängare menar gynnar korrumperade politiker.
Protesterna följde dem som genomfördes under den tidigare presidenten Fernando Lugos styre till stöd för hans arbete mot ökade klyftor i landet. Lugo avsattes i juni 2012 i en hastigt sammankallad riksrätt.