Utrikes #75/2022

H&M-anställdas kamp i Peru gav resultat

I dagsläget är omkring 200 av de 1000 H&M-anställda i Peru medlemmar i den nybildade fackföreningen. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Efter flera års kamp får de H&M-anställda arbetarna i Peru äntligen kollektivavtal. Det här efter hjälp från bland annat svenska Handels.

Kampen för bättre arbetsmiljö och högre löner har pågått i fem år. Men nu står det klart att anställda på den svenska klädjätten H&M i Peru får sitt första kollektivavtal. Det efter ett internationellt samarbete och hårda påtryckningar från bland annat svenska Handels och den internationella fackliga biståndsorganisationen Union to Union.

En organiseringskampanj ledd av det globala facket för butiksanställda, UNI, har samtidigt dragits igång i den peruanska huvudstaden Lima. Facket i Peru har omkring 200 medlemmar av de 1000 anställda vid klädkedjan.

Publicerad

Prenumerera på Arbetarens nyhetsbrev

Box 6507
113 83 Stockholm
Tel: 08-522 456 70 (redaktionen)
[email protected]

Följ oss på MastodonFölj oss via rss

Tidningen Arbetaren behandlar dina personuppgifter i enlighet med allmänna dataskyddsförordningen, (EU) 2016/679. Du hittar vår dataskyddspolicy här.

Prenumerationsärenden
Tel: 08-522 456 80
(måndagar kl 10-13)
[email protected]

Organisationsnummer: 556542-8413
Swishnummer för gåvor: 1234 809 984

Se kriminella möta blockader

 

Fyll i din mejladress så skickar vi länk till videoreportaget 👇

Klicka här för att stänga