Fyra frågor till Martin Hansson och Myran Andersson från podden Eld och Rörelse, som med fokus på militära konflikter och geopolitik ur ett vänsterperspektiv, de senaste veckorna rapporterat om kriget i Ukraina genom Förbundet Allt åt allas poddradiostation Radio åt alla.
Podden startade redan 2019. Hur kom ni på idén till det här med en militärpodd med vänsterperspektiv?
– En del i det var att vi bara ville göra en podd ihop, och funderade på vad vi kunde tillföra. Radio åt alla hade redan startat upp med en infrastruktur som gjorde det lätt för oss att bara börja spela in avsnitt och lägga upp. Men en del är också att vi tycker det är något som borde finnas och det är konstigt att det inte fanns något vänsterprojekt med det fokuset. Krig är så närvarande i våra liv, mediarapportering från krigszoner, människor som flytt krig och blivit våra kollegor, vänner och grannar. Då vill man ju förstå hur det fungerar i all sin komplexitet. Det blir omöjligt att förstå andra stora politiska skeenden i världen annars.
Sedan Rysslands invasion av Ukraina den 24 februari har ni redan hunnit med att sända nio avsnitt om kriget. Vad är det som skiljer er från andra militär- och krigspoddar?
Logga in för att läsa artikeln
Detta är en låst artikel. Logga in eller teckna en prenumeration för att fortsätta läsa.
Teckna en prenumeration
Få direkt tillgång till denna artikel och mycket mer
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vecka
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
✓ Få tillgång till alla våra låsta artiklar, digitala nyheter varje vardag
✓ Få tillgång till hela appen
✓ Få 10 magasin hem i brevlådan varje år
Inga bindningstider – säg upp när du vill
♡ Stöd Arbetaren med en extra slant varje månad
Inga bindningstider – säg upp när du vill